Bir Video Bir Yorum: Yılmaz Güney – Aç Kurtlar

5
1029

sinematik ac kurtlar afis_yilmaz_guney

“Bak nasıl ısınmış gök
Nasıl beyaz bir leke ay
Nasıl mavisini toplamış gökyüzü
Yerine siyah bir örtü çekmiş.”

Gökyüzü henüz üzerine siyah örtüsünü çekmemiştir. Beyaz zemin üzerinde bir “ANA” bakarken gerilerden, Her tür aç kurdun inadına bebeğini doyuran genç bir ANA’nın fotoğrafı belirir karşımızda.

Irza,namusa,cana,mala göz diken dağ eşkıyasının başına para ödülü koyan Karapınar Köylüsü hem ödülün hemde aç eşkiyanın peşine düşmüştür.

Fotoğrafların herbiri özenle seçilmiştir. Başrollerde namluların oynadığı kareler açılmaya başlar. Hedefin kesinlikle belli olduğu bu görüntülerde namlu bize dönüktür.

Bembeyaz bir örtünün arasından kara bir leke gibi cıkan bakışlara fonda birer hayalet gibi duran narin ağaçlar eşlik eder…

Dürbün içine yerleştirilmiş namlunun görüntüsü sanki AV ve AVLANAN’ ın gerçek yüzüdür. Bu kez bize bakan;

Toprak Ana’yı çöle çevirmiş kızgın güneş değil,

Apak Kış ANA’ nın soğuğundan kavrulmuş donuk, ifadeli yüzlerdir.

Tüfeğin namlusu kamera olup, karın içinden dışarı süzülür…etrafa göz gezdirirken tıpkı bir kurt yüzünü anımsatır bize.

Keskin bakışlı, hedefini şaşmayan…

Aç kurtlara yem olmuş, çürümüş insan görüntüsü ardindan, diğerlerinin tokluğu için yola koyulmuş siyah keçilerin kahküllü bakışları…

Can havliyle kaçmaya çalışma girişimi. Namludan çıkan bir mermi…

Simsiyah bedenini yaslatır Beyaz ANA’nın kucağına.

Aç Kurtlar yazısı ile desteklenen bu enfes kareler, Yılmaz Güney’in namluya astığı dolu heybeyi uzatması…

Aç bir kurt karşısında sıkışmış bir av gibi donup kalan eşkiyanın yüzü ile son bulur…

Yazan: VIDEODREAM Project

Yorumlar

PAYLAŞ
Önceki İçerik2012 biterken Sinematik Yeşilçam ekibi olarak yeni yılınızı kutluyoruz!
Sonraki İçerikCüneyt Arkın – Cemil üçlemesi pek yakında yeniden Sinematik Yeşilçam’da
1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı. 1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı. 1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi. 1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti. 2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu. 2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı. 2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı. 2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.