48. SİYAD Ödülleri Bugün Sahiplerini Buluyor

0
1084

siyad
Bu yıl 48’incisi verilecek SİYAD Ödülleri, 2 Mart’ta Şişli Kent Kültür Merkezindeki törende sahiplerini bulacak.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 2015’in en iyilerini belirlediği Türkiye Sineması Ödülleri’nin adayları daha önce açıklanmıştı. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla 2015 yılında Türkiye’de sinemalarda vizyona giren uzun metraj yerli filmler içinden belirlenen 2015 Türkiye Sineması Ödülleri’nin adaylarında 11 kategorinin 10’unda aday gösterilen ‘Abluka’ dikkat çekerken ‘Abluka’yı 9’ar adaylıkla ‘Rüzgarın Hatıraları’ ve ‘Sarmaşık’, 7 adaylıkla ‘Nefesim Kesilene Kadar’ takip etti. ‘Bulantı’ 5, ‘Çekmeceler’ 4,‘Çekmeköy Underground’ ile ‘Toz Ruhu’ üçer, ‘Kuzu’ iki, ‘Guruldayan Kalpler’, Limonata’ ve ‘Nadide Hayat’ birer adaylık elde etti.

Ayrıca 48. SİYAD Onur Ödülleri bu yıl, belgesel ile kısa film alanlarına katkı yapmış, Hilmi Etikan, Menderes Samancılar, Ahmet Soner ve Gülsen Tuncer’e verilecek.

onur-odulleri-haber

48. SİYAD Ödülleri, bu adaylar arasından SİYAD üyelerinin yapacağı 2’nci tur oylamanın ardından belirlenecek ve 2 Mart Çarşamba akşamı Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek, oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunu üstleneceği törende sahiplerine verilecek.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla 2015 yılında Türkiye’de sinemalarda vizyona giren uzun metraj yerli filmler içinden belirlenen 2015 Türkiye Sineması Ödülleri’nin adaylarında 11 kategorinin 10’unda aday gösterilen ‘Abluka’ dikkat çekerken ‘Abluka’yı 9’ar adaylıkla ‘Rüzgarın Hatıraları’ ve ‘Sarmaşık’, 7 adaylıkla ‘Nefesim Kesilene Kadar’ takip etti. ‘Bulantı’ 5, ‘Çekmeceler’ 4, ‘Çekmeköy Underground’ ile ‘Toz Ruhu’ üçer, ‘Kuzu’ iki, ‘Guruldayan Kalpler’, Limonata’ ve ‘Nadide Hayat’ birer adaylık elde etti. Ayrıca SİYAD Belgesel Kurulu da belgesel kategorisinde 6 aday belirledi.

48. SİYAD Ödülleri

48. SİYAD Ödülleri, bu adaylar arasından SİYAD üyelerinin yapacağı 2’nci tur oylamanın ardından belirlenecek ve 2 Mart Çarşamba akşamı Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek, oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunu üstleneceği törende sahiplerine verilecek.

569646ab67b0a94b6855ea98

48. SİYAD 2015 TÜRKİYE SİNEMASI ÖDÜLLERİ ADAYLARI

EN İYİ FİLM
Abluka
Bulantı
Nefesim Kesilene Kadar
Rüzgarın Hatıraları
Sarmaşık

EN İYİ YÖNETMEN
Emin Alper (Abluka)
Özcan Alper (Rüzgarın Hatıraları)
Emine Emel Balcı (Nefesim Kesilene Kadar)
Zeki Demirkubuz (Bulantı)
Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

abluka2
Venedik Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Abluka filminin yönetmeni Emin Alper: Abluka’da anlattığımız dünyanın içindeyiz

EN İYİ SENARYO
Emin Alper (Abluka)
Özcan Alper, Ahmet Büke (Rüzgarın Hatıraları)
Emine Emel Balcı (Nefesim Kesilene Kadar)
Zeki Demirkubuz (Bulantı)
Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Demet Akbağ (Nadide Hayat)
Nesrin Cavadzade (Kuzu)
Ece Dizdar (Çekmeceler)
Algı Eke (Guruldayan Kalpler)
Esme Madra (Nefesim Kesilene Kadar)

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Tansu Biçer (Toz Ruhu)
Mehmet Özgür (Abluka)
Ertan Saban (Limonata)
Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)
Onur Saylak (Rüzgarın Hatıraları)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Şebnem Hassanisoughi (Bulantı)
Nursel Köse (Kuzu)
Tülin Özen (Abluka)
Tilbe Saran (Çekmeceler)
Ece Yüksel (Nefesim Kesilene Kadar)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Berkay Ateş (Abluka)
Kadir Çermik (Sarmaşık)
Çağlar Çorumlu (Bulantı)
Mustafa Uğurlu (Rüzgarın Hatıraları)
Özgür Emre Yıldırım (Sarmaşık)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
Adam Jandrup (Abluka)
Norayr Kasper (Çekmeceler)
Vedat Özdemir (Çekmeköy Underground)
Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)
Gökhan Tiryaki (Sarmaşık)

toz ruhu
Toz Ruhu

EN İYİ MÜZİK
Ahmet Kenan Bilgiç (Sarmaşık)
François Couturier (Rüzgarın Hatıraları)
Cevdet Erek (Abluka)
Betül Esener, Ezgi Baltaş (Toz Ruhu)
Acarkan Özkan, Uran Apak, Erhan Seyran (Çekmeköy Underground)

Nefesim Kesilene Kadar
Nefesim Kesilene Kadar

EN İYİ KURGU
Özcan Alper, Baptiste Gacoin (Rüzgarın Hatıraları)
Osman Bayraktaroğlu (Abluka)
Ayhan Ergürsel (Çekmeköy Underground)
Evren Luş (Sarmaşık)
Dora Vajda, Emine Emel Balcı (Nefesim Kesilene Kadar)

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ
Hüseyin Binay , Aslıhan Tiryaki (Çekmeceler)
İsmail Durmaz (Abluka)
Gamze Kuş (Rüzgarın Hatıraları)
Osman Özcan (Toz Ruhu)
Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven (Nefesim Kesilene Kadar)

EN İYİ BELGESEL
Bakur
Gavur Mahallesi
Hasret
Haziran Yangını
Koloni
Soluk

569646ab67b0a94b6855eaa1

nadide hayat 3

48. SİYAD ÖDÜLLERİ

Yorumlar