Yeşilçam’dan Esrarengiz Müzikal Düzenlemeler

0
3366

Merhaba arkadaşlar,
Epey zamandır derlediğim bir araştırmamı paylaşmıyordum. Özellikle plak dinleyicilerinin çoğunun yeşilçam filmlerine de meraklı olduğunu tahmin ediyorum. Yıllar boyunca izlediğim filmlerde dinlediğim ama kime ait olduğunu bilmediğim müzikal eserleri bir listede topladım. Özellikle Deniz Üstü Köpürür, Oğlan Bizim Kız Bizim, Karadeniz Türküsü olarak isimlendirdiğim eserler, anadolu pop dinleyicilerinin kalbinin hızlı atmasına sebep olabilir.

Sarmaş Dolaş filmindeki Deniz Üstü Köpürür dışında Cahit Berkay‘ın önceki filmlerde kullanılan şarkıları, yabancı şarkılar, Orhan Gencebay şarkıları kullanılmış ve filmin ses teknisyeni Necip Sarıcıoğlu. Deniz Üstü Köpürür çalınış itibarıyla dönemin Dün Bugün Yarin, Esin Engin gibi orkestralarına ait olabilir de. Öte yandan 1976 yılı yapımı Sevdalılar filmden aldığım ve Karadeniz Türküsü olarak isimlendirdiğim müziği kimin yaptığı ise tam bir muamma. Şarkıyı çalan müzisyenler Grup Bunalım gibi çalmışlar.

Yeşilçam’dan filmlerinde kullanılan, Osman İşmen, Zafer Dilek ve Cahit Berkay‘ın çalmadığından nerdeyse emin olunabilecek, fakat kimin çaldığı bilinmeyen müzikal eserlerin listesi ve hemen altında ses dosyalarını da dinleyebilirsiniz.

Yeşilçam’dan Esrarengiz Müzikal Düzenlemeler:

1 – Oğlan Bizim Kız Bizim (1978)
Evlidir Ne Yapsa Yeridir filminden

ilk parcadaki moog tonu Sanar Yurdatapan’ın gibi (Volga Çoban’ın yorumu)

2 – Deniz Üstü Köpürür (1977)
Sarmaş Dolaş filminden

1972 yılı Dün Bugün Yarın Orkestrası solo kayıtlarından “A” ile “Makina ve İnsan” parçalarında sound ve tuşe anlamında bence benzerlikler var (Mehmet Yıldırım’ın yorumu)

Keman harici pek yayıi kullanmadıkları için Dun-Bugun-Yarin olamaz büyük ihtimal Dostlar kadrosu, hatta Nedir Ne Degildir donemi studyo’daki birkac deneme/prova kayittan biri de olabilir (Volga Çoban’ın yorumu)

3 – Karadeniz Türküsü (1976)
Sevdalılar filminden

4 – Sakar Şakir – Babanın Ölümü (1976)
Sakar Şakir filminden

5 – Röntgenci Zülfo (1979)
Şark Bülbülü filminden

6 – Sakar Şakir – Marmara Kazım’ın Feryadı (1976)
Sakar Şakir filminden

Bu şarkı Fehiman Uğurdemir düzenlemesi gibi. Dadaşlar ile ve muhtemelen Selda’ya eslik eden kadro. (Volkan Çoban yorumu)

Sevgiler,
Ercan Demirel

marmara-kazim-003 Yeşilçam'dan Esrarengiz Müzikal Düzenlemeler

Yorumlar