Ulusal Kanal’ın kaynak belirtmeme saygısızlığına Mesut Kara’dan tepki

Ulusal kanal“da Gülsen Tuncer‘in sunduğu Erkan Yücel ‘i anma programının izleyebildiğim kısmında, ölümünün 20 yıl dönümünde 117 kişiyle görüşerek hazırladığım belgeseli tepe tepe kullanmaları vtr‘miz var diye sunucunun da olduğu bölümleri kaynak belirtmeden, belgesi hazırlayandan, belgeselden söz etmeden göstermeleri “garip”ti. aslında garip değildi tabii ki…

Fakat Sinan Bengier ağabey’in telefon bağlantısında adımdan, hazırladığım belgeselden bahsetmesi önemliydi. programı hazırlayan ve sunan için utanılacak bir durum olsa da kaynak belirtmeme durumunu değiştirmedi. sanatçıya, sanata saygıyı içermeyen bu tutum nedeniyle ‘sunuculuğu’ üstlenmiş kişiyi ve kanalı “yalnızca” kınıyorum. ötesi hayat… Erkan Yücel ‘in anlatıldığı programda Erkan Yücel ‘in duruşuna aykırı bu tavır en çok onu üzmüştür.

Her zaman söylediğim gibi kaynak belirterek belgeseli dileyen dilediği gibi gösterebilir, kullanabilir. 2 yıllık emeğe saygı, yalnızca 2 cümlelik bir isim/kaynak belirtmekten ibaret.
Tiyatro dünyasından bir insanın “sunucu” ya da hazırlayıcı olarak yer aldığı bir televizyon programındaki bu yaklaşımı sanırım duruşuyla ilgilidir.

Mesut Kara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir