Fantastik Türk Sineması – 3 Dev Adam (1973 Three Giant Men)

3
2178
fantastik banner sinematik 02
Eğer ki 3 Dev Adam, kollektif hafızamıza büyüüüük büyük harflerle kazınmışsa, bunun sebebi Yüzbaşı Amerika, Örümcek Adam ve El Santo’yu aynı filmde buluşturmasından ziyade; Tevfik Şen’in imza attığı, fıldır fıldır dönen gözleri ve maskesinin dışına taşan, kardeşçesine hür ve gür kaşları ile imza attığı unutulmaz “kötü” Örümcek Adam karakteridir!
Dönemin vazgeçilmez mezelerinden biri olan çok uluslu tarihi eser kaçakçılığının(tabir bana da oldukça saçma geldi kabul ediyorum) fonunda, Örümcek Adam’ın malı hamuduyla götürme çabası, -darılmak gücenmek olmasın ama-  filmdeki bütün abzürdlükleri gölgede bırakacak kadar potansiyele sahiptir!
   Fantastik Türk Sinemasının, “anlatılmaz yaşanır…” klişesine cuk oturan 3 Dev Adam, eşine dünya sinemasında pek nadir rastlanan, çalkalana çalkalana bol bol köpüren ve lezzetini de ziyadesi ile köpüğüne borçlu olan bir yapımdır.
  Filmin lokomotifi olan Örümcek Adam, sadece misyonu (gözü dönmüş bir tarihi eser kaçakçısı) ya da çizginin çok çok dışındaki portresi ile değil, uyguladığı sadist yöntemlerle de unutulması güç bir performansa imza atmaktadır. Filmin açılış sahnesinde, boynuna kadar kuma gömülmüş kurbanını, kumda geri geri sürüklenen bir teknenin motorundaki pervane ile parçala(t)ması, cinselliğe dalıp gidenleri şişlemesi, 1984’e taş çıkartacak “fare gözümü oydu” geyiği ya da Norman Bates misali, duştaki  kadını, üzerine tek bir damla su sıçratmadan katledişi…vs vs…Görüldüğü üzere Tevfik Şen’in hayat verdiği Örümcek Adam, hem yaratıcı, hem sadist, hem absürd hem de eğlencelidir.  Ölümü de biçki makinesi gibi abzürd bir edevattan olur.

  Filmde Örümcek Adam’ın suretine bürünen tek isim Tevfik Şen değildir. Yüzbaşı Amerika’ya hayat veren ve Fantastik Türk Sineması’nın vaz geçilmez yüzlerinden biri olan Aytekin Akkaya’da “yeşile çalan” örümcek kostümünü giymektedir.  Akkaya, Yüzbaşı Amerika kostümü içerisinde ne kadar formdaysa, Şen’de Örümcek Adam kostümü içerisinde bir o kadar hamdır.

3.dev.adam.lobi_sinematik_yesilcam

Fatih Yürür’ün hazırladığı lobi
  Sinema tarihinde ilk (ve muhtemel de son) defa bir araya gelen bu üç süper kahramanın resitali, salt bu özelliği için bile kaçırılmaması gereken bir filmdir. Usta sinema yazarı Keith Breese’in de kaleme aldığı gibi, 3 Dev Adam bir “şaka” olmanın çok daha ötesindedir. Breese’e göre taşlaması bol bir süper kahraman-süper cani muhakemesidir karşımızdaki ve halihazırda da türün meraklılarının pek çoğunun yeni yeni haberdar olduğu bir yapıttır.
  Bütün bunlarla birlikte ne yazık ki 3 Dev Adam’ın özensiz bir biçimde muhafazasından kelli, tam anlamıyla “temiz” olarak nitelendirebileceğimiz bir kopyası bulunmamaktadır. Ülkemizde VHS sonrasında DVD için basılan kopya da fazlasıyla eksiktir. Dönemin filmlerinin büyük bir çoğunluğunun mustarip olduğu bir derttir bu üstelik…
  Sözün özü şudur ki, büyük büyük yatırımların ve telif hakkının ağırlığı olmadan çekilmiş (ve ancak bu şekilde çekilebilecek) olan 3 Dev Adam, sadece Fantastik Türk Sineması dahilinde değil, dünya sinemasında da az görülebilecek bir esneklik abidesidir. Stan Lee’nin yaşını düşünecek olursak eğer,  3 Dev Adam ile tanışıp kalp geçirmemesi de ayrı bir mucize olur tabii…

KÜNYE: 3 DEV ADAM (1973)
Turkish Spider-Man vs. Captain Turkish America

2011 Sinematik Yeşilçam için yazan Fatih Yürür

Yorumlar