Mesut Kara- 16. Süpürge ‘rağmen’ uçuyor

16. uçan süpürge mesutkara16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu seneki teması “…rağmen: dayanışma, direniş, devinim.” Herkesin kendi rağmenini dile getirebileceği filmler, söyleşiler, sergiler ve çeşitli etkinliklerin olacağı festival bizi/izleyicisini bekliyor.

Açılış töreni 9 Mayıs akşamı 19.30’da Opera binasında yapılacak olan festival, 9-16 Mayıs arasında Ankara Kızılırmak Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Bu ülkede (yapan bilir) festival yapmak zordur, yaptığınızı 15 yıl sürdürmek daha da zordur; üstelik bu, kadınların yaptığı bir kadın filmleri festivali ise zorluklar, maddi, manevi sıkıntılar, ödenecek bedeller daha da ağırlaşır.

16 yıldır Ankara baharında kente festival yaşatan ‘uçan süpürgeci kadınlar’ da yaşadıkları tüm sıkıntıları içlerine atıp, sorunları seyirciye yansıtmadan, olabildiğince kaliteli film ve etkinlik programını sunmayı sürdürüyor.

28 Nisan’da Ankara Kuğulu Park’ta halka açık yapılan basın toplantısında konuşan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güner, “Kadınların festivali bir toplumsal fayda olarak görülmeli diyorduk. Sanat aracılığıyla cinsiyet eşitliğinin konuşulacağı bir ortam yaratmaktı derdimiz. Bu sene de başardık!” diyor.

Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın ve Hülya Avşar buluşturmuş tek festival olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali her yıl verdiği ‘Onur Ödülü’, ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülü’, ‘Genç Cadı Ödülü’ ile ayrıcalıklı, ‘özel’ bir yer edinerek adından söz ettirmeyi başardı. Ayrıca FIPRESCI Jürisinin her yıl ödül verdiği dünyadaki tek kadın filmleri festivali olma özelliğini de sürdürüyor.

ONUR ÖDÜLLERİ

Festivalde bu yıl Onur Ödüllerini sinemamızın bir dönemine damgasını vurmuş oyuncular Perihan Savaş ve Zeynep Aksu alacak. Bilge Olgaç Başarı Ödülü ise sinemanın mutfağından bir isme, Suzan Kardeş’e verilecek. Bu yıl ilk defa verilecek olan “Tema Ödülü” ise Yıldız Kenter’in olacak.

Sanatçılar ödüllerini açılış töreninde alacak. Festival bir hafta boyunca sinemaseverlere dünya turu yaptıracak. Festival programına baktığımızda bu yıl da Ankara’da ilk kez gösterilecek yepyeni filmler, hiçbir yerde görmediğiniz belgeseller ve geleceğin sinemacılarından kısa filmlerin yanı sıra pek çok etkinlik olduğunu görüyoruz.

Festival afişinde de grafiksel resmedilen  “Hapsedilen Fikirlere, Kadın Cinayetlerine, Emek Sömürüsüne RAĞMEN Direniş, Devinim, Dayanışma” temasının ‘Dayan, diren, devin!’ filmleri festival boyunca izleyiciyle buluşacak. Uçan Süpürge; yok sayılmaya ve yok edilmeye direnen, eşitsizlik ve adaletsizliğe karşı harekete geçmeye çağıran, düşmanlığa karşı dayanışmayı öneren bu filmlerle herkesi ve her kesimi düşünmeye, sorgulamaya ve tartışmaya çağırıyor.

Festivalde bir hafta boyunca toplam 100 film gösterilecek. Bu filmlerin 14’ü TEMA bölümünde seyirciyle buluşacak. Üretken yönetmenlerden Mizgin Müjde Arslan’ın dünya prömiyerini 31. İstanbul Film Festivali’nde yapan ‘Ben Uçtum Sen Kaldın’ (Ez Fırıyam Tu Ma Li Cih) da bu filmlerden biri. Film İstanbul’dan Mahmur Mülteci Kampına uzanan bir yolculukla gerilla babasını arayan bir kadının hikâyesini, yıllar süren bir savaştan payını düşeni 80 dakikaya sığdırıyor.

Sinemamızın genç kuşak yönetmenleri Uçan Süpürge’de buluşuyor: 16.Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Türkiye sinemasının usta kadın yönetmenleriyle genç kuşağın öncü kadın yönetmenlerinin yepyeni filmlerini Ankara’ya getiriyor. Yeşim Ustaoğlu, Pelin Esmer, Belmin Söylemez, Filiz Alpgezmen ve Elfe Uluç’ın filmleri ilk kez bir arada Uçan Süpürge’de gösterilecek.

Festivalde filmler farklı başlıklar altında gruplandırılıyor: Her Biri Ayrı Renk, …Rağmen… Dayanışma-Direniş-Devinim, Olay Yeri: Aile, Türkiye’den Filmler, Kuzeyin Cadısı: Maı Zetterlıng, Dikkat! Monıka Treut!, Aynı Çatı Altında, Ekoloji, Akbari Kardeşler, Pembesiz Mavisiz, Belgeseller, Gala, Kısa Olmazsa Olmaz ve Canlandırmalar.

Festivalin ‘Türkiye’den Filmler’ bölümünde Yeşim Ustaoğlu’nun Araf, Elfe Uluç’un Aziz Ayşe, Pelin Esmer’in Gözetleme Kulesi, Belmin Söylemez’in Şimdiki Zaman, Filiz Alpgezmen’in Yabancı filmleri izleyici ile buluşacak.

Ayrıca Gürcistan’dan Filistin’e, Kolombiya’dan Bosna Hersek’e, İran’dan Hindistan’a toplam 47 ülkeden filmlerin gösterileceği festivalin Ankara’daki 8 üniversitede eşzamanlı film gösterimleri, atölye çalışmaları ve söyleşilerle de dopdolu bir programı var.
Bu yıl uzun metrajlı film gösterimleri Kızılırmak Sineması’nda, kısa ve belgesel film gösterimleri Alman Kültür Merkezi’nde (Goethe Institut Ankara) gerçekleştirilecek.


TOPLUMSAL CİNSİYETE DİKKAT!

9-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu yılki programına baktığımızda da, 15 yıl boyunca yaptıklarına baktığımızda da ‘Ankaralı cadıların’ çok önemli bir iş kotardıklarını, güzel bir örnek oluşturduklarını görebiliriz. Festivalin amaçlarını sıralarken söyledikleri gibi;
“- Sinema sanatının çarpıcı dilinden yararlanarak toplumsal cinsiyete ve kadın sorunlarına ilişkin tartışmaları yaygınlaştırmaya.
–  Dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin filmlerini izleyici ile buluşturmayı,
–  Festival kapsamında yapılan araştırmalarla Türkiye ve dünya sineması tarihine katkıda bulunmayı,
–  Yurtdışından davet edilen festival yöneticilerine, sinema eleştirmenlerine ülkemiz sinemasını tanıtmak ve sinemamıza önem verilmesini sağlamayı,
–  Ülkemiz kadın sinemacıları ile yabancı sinemacıların bir araya gelerek ortak proje üretmeleri için gerekli ortamı hazırlamayı,
– Farklı ülkelerden gelen sinema sanatının örnekleri ile sinema izleyicisinin farklı kültürlerle tanışmasına aracılık etmeyi, sinemaya katkıda bulunmayı sürdürüyorlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir