Mesut Kara – Yeşilçam Hatırası kitabının yeni baskısı çıktı!

banner Yeşilçam Hatırası

Mesut Abimiz biraz rahatsızlanmış son haftalarda Türkiye’yi yataklara düşüren bu uğursuz virüs onu da vurmuş. Öncelikle kendisine çok çok geçmiş olsun diyoruz umarız hemen ayağa kalkacaktır.

29 Ocak Mesut Kara‘nın doğumgünüydü hem Sinematik Yeşilçam olarak onun doğumgünün kutluyoruz hem de siz değerli okurlarımıza Yeşilçam Hatırası kitabının yeni baskısının Agora Kitaplığından piyasaya çıktığını müjdelemek istiyoruz.

Yeni kapak tasarımı, iç dizaynıyla yeniden basılan kitabı Agora Kitaplığının websitesinden de alabilirsiniz: http://agorakitapligi.com/yesilcam-hatirasi/

Kitabın yeni kapağı Yeşilçam Hatırası
Kitabın yeni kapağı

“Bir avuç inanmış, iyi niyetli, cefakar sinemacının imkansızlıklar içinde yoktan var etmeye çalıştığı bir sinemaydı Yeşilçam. Sektör olamamış, artı değerini yaratamamış fakat iyi sinemacılar, iyi filmler çıkarmış bir sinema. Büyük paraların dönmediği, sermaye sınıfının hiçbir zaman yüz vermediği, desteklemediği fakat açlığı, yoksulluğu göze almış aydın sinemacıların, sinemayı geliştirmek için büyük çabalar harcadığı bir sinema. Örnek ise Metin Erksan’ın, Halit Refiğ’in, Ö. Lütfi Akad’ın (ve daha birçok sinemacının yaptığı filmler).

“Buna rağmen yıllarca aydınlar, sanatçılar tarafından da küçümsendi, görmezden gelindi, yok sayıldı; dahası alay konusu, mizah malzemesi yapıldı. Onların nezdinde Yeşilçam, gözyaşı döktüren melodramlardan ibaretti sadece; ya da ‘Size baba diyebilir miyim amca’lardan, ‘N’ayır, n’olamaz’lardan ibaret. Klişeler ve ucuz eğlence filmleri sanki sadece Yeşilçam’a özgüydü!

“Yeşilçam’a dost elini uzatanlarsa, Nazım Hikmet, Attila İlhan, Vedat Türkali, Yaşar Kemal, Kemal Tahir ve Orhan Kemal gibi sayıları bir elin parmakları kadan olan aydınlarımızdı sadece…” (Mesut Kara,  Kitabın arka kapağından)

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada 1 4 yıl yaşadı. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, 2016 yılından beri Açık Radyo'da Yeşilçam Arkeolojisi programını yapıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir