Mesut Kara’nın Yeni Kitabı Mülksüz ve Çıplak Yayınlandı

mesut kara 003 Mülksüz ve Çıplak

Mesut Kara‘nın geçtiğimiz hafta yeni kitabının İstanbul’daki tanıtım toplantısında idim. Üstadı özlemişiz onunla hasret giderdik. Sonra çaylar eşliğinde bizlere yeni kitabını ve yazarlık hikayesini anlattı. Kuşadasına döndüğünde ise bize kitabın basın bültenini yolladı.  Kitabını hepinize tavsiye ediyorum, Notlar – Anekdotlar – Yansımalar kısmında da sadece Yeşilçam’a değil Türkiye’deki müzik gruplarına ait bazı anılarına yer vermiş. (N. Utku Uluer)

Yazar Mesut Kara’nın yeni kitabı Mülksüz ve Çıplak, Cinius Yayınları tarafından yayınlandı. Denemeler, aforizmalar ve söyleşilerden oluşan kitap “Anımsamalar, Sayıklamalar”, “Notlar – Anekdotlar – Yansımalar”, “Kendine Sürgün İnsanlar” gibi bölümlerden oluşuyor.

Mülksüz ve çıplak1961, İstanbul doğumlu yazar Mesut Kara, uzun yıllar grafik tasarım alanında çalıştı. Edebiyat ve fotoğraf çalışmalarının yanı sıra yirmi yıldır sinema yazarlığı yapıyor. Artizler Kahvesi, Yeşilçam’da Unutulmayan Yüzler, Yeşilçam Hatırası ve Pendikli Yıllar Sinemasal Anılar, Sinema ve 12 Eylül adlı beş kitabı yayınlandı.

Ayrıca UÇ, adlı edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini ve sayfa tasarımını, Ünlem adlı haftalık haber dergisinin sinema editörlüğünü ve sayfa tasarımını üstlendi.
İstanbul Haber, Express, Öküz, Merhaba Beyoğlu, Fesat, Aksak Kurbağa, Sanal Ördek, Uç, Akşam gazetesi Sinema Eki: Prömiyer, Ünlem, Kaçak Yayın gibi dergilerde yazarlık ve editörlük yaptı, gazetelerde yazıları çıktı. Sinema dergisi Cinemascope’un üç sayısının yayın yönetmenliğini ve tasarımını yaptı.

Işıyarak Yok Olan Aktör Erkan Yücel: Şimdi Geçti Buradan, Fantastiğin Sineması ve Unutulmayan Yüzler adlı belgesel filmlerin yönetmenliğini yaptı.

2008 yılının Ağustos ayında beyin damarlarındaki tıkanma sonucu felç geçirdi; sol yanında oluşan ciddi güç ve his kaybı nedeniyle aylar süren tedaviler sonrasında, doğup büyüdüğü, anılar biriktirdiği İstanbul’dan ayrılıp Ege’ye yerleşti. BirGün gazetesinde yazıları yayınlandı; gazete yazarlığını halen Evrensel gazetesi Pazar ekinde sürdürüyor. Sinematik Yeşilçam’da da Mesut Kara ile Yeşilçam Hatırası köşesi yayınlanıyor.

mesut kara kuşadası imza

Kitabın arka kapağından:

Kentin büyük ve kalabalık caddesinde yürüyordu. Oradan oraya koşuşturan insan kalabalığı içindeki bir başınalığını hissetti, irkildi. Kara duygularıyla sarı sıcak kentlere göçüp, orada da aykırı duran sonbahar sürgünlerini düşündü. Aynı yerlerden aynı sözcüklerle geçiyordu kaçıncı kez. Sözcükler öldürüyordu sanki her şeyi. Bu kenti terk etmeye hazırlanıyordu. Mülksüz ve çıplak .

***

MülksüzUzun zamandır kimseyle konuşmuyordu, hep anılarını anlatan yaşlı balıkçı dışında. “Mülksüz ve çıplak olmalı” dedi. Yaşlı balıkçının aldırdığı yoktu. Şu lanet olası dünyada kim aldıracaktı peki. Her şey ne kadar da hızlı kirleniyor, ne kadar hızlı tüketiliyordu artık

***

Yaz yağmuru gibi serinletici ve geçici’ yaşanıyordu ilişkiler. Sevgiler bir atımlık, saçlarımız süpürge bile değil dostluklara. Şeytanın sevgili çocuklarıydık belki de. Tutkularının izleğini sürmekten yorgun düştüğü anlarda, en çok terk edilmişliklerine üzülürdü. İnsanları ve ilişkileri bir kez daha çıplak düşündü. Neden her şey örtünük yaşanıyordu sanki. Kim bilir? Belki de hayatın gizemi buradan geliyordu.

Mesut Kara’nın Yeni Kitabı Mülksüz ve Çıplak

Sinematik Yeşilçam

Site Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir