Dünyayı Kurtaran Adam Filminin Kayıp 35mm Kopyası Bulundu!

Dünyayı Kurtaran Adam 35mm copy 2

Bundan bir süre önce Yeşilçam Arkeolojisini ilgilendiren ilginç bir gelişme oldu. Yeşilçam Arkeoloğu olarak ismini sık sık zikrettiğimiz gazeteci/araştırmacı Ali Murat Güven bu sefer de Dünyayı Kurtaran Adam filminin 30 yıldır kayıp olan 35 mm‘sini buldu. Emekli sinema oynatıcısının, dağıtım şirketine geri göndermek yerine 35mm kopyayı elinde tutmaya karar vermesi sayesinde zor bulunan bu kopya bugünlere ulaşmış. Emekli oynatıcıdan alınan film temizledikten sonra bu filmi güvenilir ellere teslim etmek kalmış. Ali Murat Güven de bir süredir hem filmi düzgün saklayacak hem de filmin restore edilmesinin hakkını verecek bir koleksiyoner arıyordu.

Geçtiğimiz ay kendisi ile röportaj yaptığımız ve Istanbul’da 2 hafta boyunca Aztek Filmin misafiri olarak başta Çetin İnanç, Yılmaz Atadeniz, Kunt Tulgar, Levent Çakır gibi Fantastik Türk sinemasının önde gelen isimleri ile söyleşiler yapan Ed Glaser 30 yıldır kayıp olarak gün yüzüne çıkmayı bekleyen Dünyayı Kurtaran Adam filminin kopyasının yeni sahibi oldu.

Geçtiğimiz günlerde çeşitli hazırlıklar yapan Ed Glaser dün bir basın bülteni yayınlayarak bu süreci kısaca anlattı ve bir süredir takip ettiğimiz bu süreç resmileşti. Biz de Neon Harbor‘daki bülten üzerine konuyu sitemize taşımaya karar verdik. Aslında Ed daha önce de Çetin İnanç‘ın Korkusuz filminin dvd’sini piyasa sürmüş idi. Şu an kendisinde satış hakkı yok ancak böyle bir 35 mm sahip olan Ed yakın zamanda yoğun bir tempoya girip hem filmin 4k olarak restore edilmesine hem de farklı bir formatta basımına ön ayak olabilir.

dka 35mm copy 3

Ed Glaser’ın İngilizce Tanıtım Bülteni:

The sole surviving 35mm print of the bizarre 1982 Turkish cult film “The Man Who Saves the World,” best known to fans as the “Turkish Star Wars,” has been found! Considered lost for over 30 years, it has just been purchased by Neon Harbor owner, filmmaker, and film historian Ed Glaser.

Infamous for stealing footage from “Star Wars” as well as music from “Raiders of the Lost Ark,” “Flash Gordon,” “Moonraker,” and more, the sci-fi/fantasy film has not been seen in its original format since its theatrical release in Turkey. Subsequently it has only been available through poor quality copies made from bootleg videotapes.

The 35mm print was discovered in the collection of a retired movie projectionist in northwestern Turkey. After its original exhibition he kept it rather than returning it to the production company, lying that it had been damaged during projection.

The story of “The Man Who Saves the World” – Dünyayı Kurtaran Adam revolves around two Turkish space pilots who crash on a desert planet enslaved by an evil wizard. Memorable sequences involve the heroes battling robots inspired by “Battlestar Galactica” and “Forbidden Planet” — plus mummies, skeletons, and multi-colored yetis. Another sees them in starfighter “cockpits,” wearing motorcycle helmets, as footage from the “Star Wars” Death Star battle is projected behind them — edits and all.

Dünyayı Kurtaran Adam 35mm copy 1A long-time fan of the film, Ed Glaser also produced the English-language DVD release of a Turkish remake of “Rambo” and is the host of Telly Award-winning web series Deja View.”

In “Deja View,” Glaser spotlights other outlandish, unauthorized foreign remakes of popular big-budget films. Featuring Turkish adaptations of “Star Trek” and “Superman,” Indian versions of “Harry Potter” and “A Nightmare on Elm Street,” and a Nigerian “Titanic,” Glaser compares these movies to their better-known counterparts and explores the context in which they were produced.

“A 35mm print of ‘Turkish Star Wars’ is the holy grail,” says Glaser, “not just of rip-off films, but all cult film. There are no negatives, and the few other prints of the film ever struck have been destroyed. My goal is to get this one scanned to preserve it for posterity — and hopefully screened in a theater for other fans like me.”

Glaser recently returned from Istanbul where he interviewed the film’s director and others involved in its production.

Source – Kaynak: neonharbor.com/long-lost-35mm-print-of-cult-film-turkish-star-wars-rediscovered/

Dünyayı Kurtaran Adam

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir