Mesut Kara’nın Benim Sinemacılarım Kitabı Piyasaya Çıktı

Benim Sinemacılarım

Değerli Sinema Araştırmacısı ve yazar Mesut Kara’nın yeni kitabı Benim Sinemacılarım Etki Yayınevi’nden yayınlandı. Yılmaz Güney, Erkan Yücel, Tarık Akan, Müjde Ar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Uğur Yücel, Nazan Kesal, Ercan Kesal, Cüneyt Arkın, Feride Çetin, Hulusi Kentmen gibi önemli oyuncuların portrelerinin yer aldığı kitapta Sırrı Süreyya Önder, Ahmet Uluçay gibi yönetmen portreleri de yer alıyor.

Ayrıca Giovanni Scognamillo ve Metin Demirhan gibi yazarlara da yer verilen Benim Sinemacılarım’ın içinde yer alan diğer başlıklar şöyle:
Benim Sinemacılarım – Mesut Kara
Etki Yayınevi
208 Sayfa – 13×19
– Şoför Nebahat ve Fosforlu Cevriye
– Melodramdan Güldürüye
– Değişen güldürü ve Yükselen değerleri
– Güldürünün üç tiplemesi: Cilalı İbo, Adanalı Tayfur, Turist Ömer
– Yeşilçam’ın Kötü Adamları
– Yeşilçam’da 100 Kadın
– Sinemamızın ilk kadın yönetmenleri
– Sinemamızın Edebiyatçıları
– Çocuk Oyuncular.

Arka Kapaktan:

Yılmaz Güney’li, Cüneyt Arkın’lı filmler kadar Ayşecik’li, Ömercik’li, Yumurcak’lı, filmler de büyük ilgi görüyor, mutlu sona hep birlikte seviniliyordu. Ezilen, horlanan, hep ağlayan Ayşecik’in, sevimli Ömercik’in, Afacan’ın, Yumurcak’ın, Sezercik’in yanı sıra o filmlerin iyi, sevimli ve babacan insanları Vahi Öz, Hulusi Kentmen, Necdet Tosun, Sami Hazinses, Suna Pekuysal, Hüseyin Baradan, Cevat Kurtuluş’la da bütünleşirdik. “Bana annemi versin, bütün servet onun olsun. Ben para pul istemiyorum, annemi istiyorum” diyordu Yavrum filminde Ayşecik.

Ayşecik Fakir Prenses filminde de babası o doğmadan ölmüş, mahallede herkesin prenses dediği biridir. Günün birinde prenses olur. O filmde de “ben sevdiğim insanlar arasında yaşayayım da varsın fakir olayım” der.

Yeşilçam’da filmler bin bir zorluklar, yokluklar içinde, insan emeğine ve “yaratıcılığına” dayanarak yapılıyordu. Bir avuç inançlı sinemacının, yönetmenin ve her biri doğal yetenek olan oyuncuların, sinema emekçilerinin olanaksızlıklar içinde ortaya çıkardıkları filmler, halk tarafından beğeniyle izleniyordu. 70’li yılların ortalarına kadar sürdü bu durum. Sonra büyü bozuldu. Gittikçe daha az film çekilir oldu.

Benim Sinemacılarım – Mesut Kara 2017

Sinematik Yeşilçam

Site Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: