MESUT KARA İLE YEŞİLÇAM HATIRASI

mesut kara page banner pic

” Beyazperdenin yıldızları, hayatlarımızın kahramanları…

Evet beyazperdenin yıldızları vardı, o yıllarda bütün izleyiciyi sarıp sarmalayan, kendine hayran bıraktıran Başrollerde oynamasalar da filmlerin esas kızları, esas oğlanları olmasalar da izleyici için hep yıldız olan oyuncular da vardı.

Mesut Kara

1961 yılında İstanbul’da doğdu. Edebiyat ve fotoğraf çalışmalarının yanı sıra yirmi iki yıldır sinema yazarlığı yapıyor. “Artizler Kahvesi”, “Yeşilçam’da Unutulmayan Yüzler”, “Yeşilçam Hatırası” ve “Pendikli Yıllar Sinemasal Anılar” adıyla dört kitabı yayımlandı.

Show TV’de yayınlanan “CineShow”, Kanal 6’da yayınlanan “Hayalet Mektebi” adlı sinema programlarının metin yazarlığını, danışmanlık ve sunuculuğunu üstlendi.

“UÇ” adlı edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini ve sayfa tasarımını, “Ünlem” adlı haftalık haber dergisinin sinema editörlüğünü ve sayfa tasarımını üstlendi.
İstanbul Haber, Expres, Öküz, Merhaba Beyoğlu, Fesat, Aksak Kurbağa, Sanal Ördek, Uç, Akşam Gazetesi Sinema Eki: Prömiyer, Ünlem, Kaçak Yayın gibi dergilerde yazarlık ve editörlük yaptı, gazetelerde yazıları yayımlandı.Sinema dergilerinde yayın yönetmenliği yaptı.

Yönetmenliğini yaptığı belgesel filmler:
– Işıyarak Yok Olan Aktör Erkan Yücel: Şimdi Geçti Buradan,
– Fantastiğin Sineması
– Unutulmayan Yüzler üst başlığıyla Yeşilçam oyuncularının yer aldığı belgesel çalışmalarının yönetmenliğini ve metin yazarlığını gerçekleştirdi.

Diğer:
– Salih Tozan Belgeseli / Yardımcı Yönetmen
– İzzet Günay Belgeseli / Senaryo yazarı
– Sami Hazinses Belgeseli / Danışman

Eğitmenlik
Sinema Tarihi – Akademi İstanbul (2007)
Temel Grafik – Akademi İstanbul (2007 – 2008)

BÜTÜN MESUT KARA İLE YEŞİLÇAM HATIRASI YAZILARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

4 thoughts on “MESUT KARA İLE YEŞİLÇAM HATIRASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir