PAZAR YAZILARI

Sevgili Sinematik Yeşilçam okuyucuları,

70’li yıllarda ve 80lerin başında doğanlar için Pazar günlerinin anlamı farklı idi. Tek kanal olmasına rağmen TRT‘nin yayınladığı pazar günü filmlerinin büyüsü, gazetelerin pazar eklerinde itinayla hazırlanan ve sadece magazine boğulmamış pazar yazıları çoğumuz için önemli olmuştur. Pek çok sinema klasiğini pazar günleri televizyondan izleme şansına erişmiştik ki bir nevi sinema okulu işlevş görüyordu tek kanallı TRT.

Teknolojik ilerlemelere rağmen ve hızlınan iletişim araçlarıyla desteklenen onlarca TV kanalına rağmen bir türlü aynı tadı vermeyen yayıncılık anlayışı ile birlikte pazar günlerinin o büyüsü de kayboldu. Artık evlerde itinayla hazırlanan ve hatta misafirliklere gidilen pazar kahvaltılarının yerini sadece “Brunç (brunch)” aldı.  Değişimin ve dönüşümün pozitif olarak etkilemediği  noktalardan bir tanesi “Pazar Günü Kültürü” oldu sanırım.

Biz de Pazar günlerini en azından Sinematik Yeşilçam için farklı ve değerli kılmak adına bazı değişiklikler yapmaya karar verdik.

Düzenli olarak “Pazar Yazıları” başlığı altında kaynaklarını belirterek  Türk Sineması üzerine değerli makalelere ve Utku Uluer‘in  “Zamanla Alışıyoruz” ve Gökay Gelgeç‘in “İnsanları Seveceksin” ismini verdikleri köşelerinde yazdıkları yazılara Sinematik Yeşilçam‘da yer vereceğiz..

zamanla alisiriz banner kopya

1167716_10152205411182785_1540460063_n

2 thoughts on “PAZAR YAZILARI

 • 8 Şubat, 2013 tarihinde, saat 00:30
  Permalink

  Listede Macit Koper’i aradı gozlerim…

  Yanıtla
  • 8 Şubat, 2013 tarihinde, saat 00:57
   Permalink

   Herhangi bir liste olusturmadik verdigimiz isimler ornek olarak verilmistir. Sahsen Macit Koper in Kult bir oyuncu oldugunu dusunmuyorum ancak basarilidir tabiki. Ama bir kisi Macit Koper Kultur… nedenleri sunlardir diye bir yazi hazirlarsa sitemizde seve seve yer veririz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir