CEMIL – Cüneyt ARKIN & Melih GÜLGEN – FINAL

4
1841

“Biz Cemil ve Adalet filmlerinde bugünün Türkiyesini anlattık. Maalesef kaygı duyularak anlatılan şeyler gerçek oldular.”

Cüneyt ARKIN – Aralık 2006

1 (1)

FİNAL

Sevgili Sinematik Dostları;

30 yıllık bir sinema eserini, akla gelebilecek her detayıyla mercek altına yatırmaya uğraşarak bir konsept halinde hazırlamanın verdiği tatlı bir yorgunlukla final yazısını kaleme alıyorum.

Cemil herşeyin temelinde bir “Halk Adamı” idi. Bizlerde büyük kitlelere hitap eden ve bir süre sonra sistemin içindeki birer yürütme organı haline gelen memur-yazar, memur-eleştirmen ..vb bir çıkmaza girmektense sıradan bir sinema sever gibi beğenilme, satış, pazarlama, isim yapmak gibi bir kaygıyı gütmeden cömertçe gördüğümüz, hissettiğimiz, keşfettiğimiz detayları yalın bir dille eğitim farkı, yaşam tecrübesi gözetmeksizin halktan her bir insanın okuyabileceği şekilde çalışmamızı hazırladık.

Kültür eserlerimizin yazılı tarihle arşivlenmesi hakkındaki eksiklere ışık tuttuğuna inandığımız, ciddiyetleriyle kendi sinemamıza sahip çıktıklarını düşündüğümüz pek çok internet sitesi düzenli olarak çalışmamız hakkında bilgilerimizi sunmamıza karşılık küstahca cevapların ötesinde bir katkıda bulunmadılar.

Internet dünyasının gerçek efendisi bloglar konusunda ise sonsuz bir dayanışmanın örneğini yaşadık. Bu noktada özellikle Midnight – Öteki Sinema Blogu ve Metin Demirhan‘a CEMIL çalışmamızın haberlerinin duyurulması ve görsel desteklerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum .

Demokrasinin kara bir perde gibi kullanılıp Anayasa’nın dahi temel değerlerini sorgulamak gibi ithal ve güdümlü bir entellektüel anlayışın, Kimyasal ve doğal yollardan elde edilmeyen, biat koşuluyla anlatılan herşeyin insanları uyuşturup odak noktasına inancın yerleştirildiği bir dönemde, yegane mirasımız olan “Muhasır Medeniyetler Seviyesine Ulaşmanın” ekonomik ilişkiler haricinde her türlü sömürünün altına girmeye yol aldığı bir düzende halktan sıradan bir insan gibi davranmayı seçtik.

Paramız, silah gücümüz, medyamız, koyun gibi gördüğümüz insanları sürekli birarada tutup hayvan gibi gütmek istercesine 24 saat denetim altında tuttuğumuz özünde bilgi veya teknolojinin zerresi olmayan sağ veya sol bir ideolojik anlayışımızda yok.

Sadece sizlerin bu satırlarda okuyup ne yazdığını görebileceğiniz kadar sade bir Türkçemiz var.

Çalışmamızın son halkasında sürekli olarak zamanının ötesinde göndermeleri yapan bu özel filmi 30 yılın ardından yepyeni bir kuşağın gözüyle müziklerine katılan yeni bir değerle finale ulaştırmaya karar verdim. Başak Ceber’in vokalleriyle günümüze taşınan müziğin filmden bugüne hiçte yabancı olmayan karelerle videomuzu hazırladım.

2000’li yıllarda toplumun her kesiminde içindeki Cemil’i yaşatan insanlara sevgilerimle;

Yazan: Gökay GELGEC – Yojimbooo

Temmuz ayı boyunca sinematikte Cemile ayırdığımız çalışmanın sonuna geldik.

Gökay’ın bir nakış gibi işlediği Cemil ve Cemil dönüyor filmlerine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Bu ay içerisinde blogumuza aldığımız 3205 hit ve 6870 sayfa görüntülenmesi bizim için çok önemliydi. Sonuçta özel zevklere ve fazla ele alınmayan başlıklara yönelik yaptığımız bu çalışmaları daha fazla kişiye ulaşmaya başladık, bunları sizinle paylaşmak ve paylaştığımız ulaştığımız kişi sayısının artması çok büyük bir haz.

Cemil filmleri Türkiye’nin değişimden geçtiği bir süreçte belkide öncelikle incelenmesi gereken yapıtlardı. Yakın tarihimize belgesel niteliği taşıyan ve kısır döngüyü kendi açısından inceleyen bu filmler aslında temmuz ayında yani seçim ayında direk veya indirekt olarak ülke gündemiyle de paralel hikayelerdi.

Benim kişisel temennim Cemil dosyasının uzun süre internette danışılan bir kaynak olabilmesi. Ben özellikle yaptığı en güzel nakış deseni nedeniyle Gökay’a yeniden teşekkür etmek istiyorum. Kütüphaneme ekleyebileceğim bir başvuru kaynağını çok güzel işledi, bizlerede okumak kaldı.

Yazan: Utku ULUER

CEMIL DÖNÜYOR VİDEO :