YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ’NDE HANGİ TÜRK FİLMLERİ YARIŞACAK?

NTV-MSNBC

İSTANBUL – Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) organizasyonu ve Turkcell’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Yeşilçam Ödülleri, 3 Mart 2009’da ikinci kez Türk sinemasına emek verenleri onurlandıracak. Türkiye’de ilk kez sinema dünyasının önemli isimlerinin oylarıyla belirlenen Yeşilçam Ödülleri, Fransa’nın Cesar, İtalya’nın Donatello, İngiltere’nin Bafta ya da ABD’nin Oscar Ödülleri gibi Türk sinema dünyasında eksikliği hissedilen Ulusal Sinema Ödülleri ikinci yılında, 2008 yılı boyunca vizyona girmiş olan 44 Türk filmini yeniden gündeme taşıyacak.

İlki geçen yıl, ülkemizde kültür ve sanatın kalbinin attığı Beyoğlu’nda, Beyoğlu Belediyesi’nin önderliğinde verilen “Yeşilçam Ödülleri”nin ana sponsorluğunu bu yıl da, kent-kültür-sanat ilişkisinde sinemaya özel önem veren Turkcell üstleniyor. Türkiye’de ilk kez sinema dünyasının önemli isimlerinin oylarıyla belirlenen “Yeşilçam Ödülleri”, Fransa’nın Cesar, İtalya’nın Donatello, İngiltere’nin BAFTA ya da ABD’nin Oscar Ödülleri gibi Türk sinema dünyasında eksikliği hissedilen “Ulusal Sinema Ödülleri” ikinci yılında, 2008 yılı boyunca vizyona girmiş olan 44 Türk filmini yeniden gündeme taşıyacak.

1 Ocak- 31 Aralık 2008 tarihleri arasında gösterime girmiş tüm Türk filmlerinin herhangi bir başvuru beklenmeksizin doğal aday kabul edildiği “Yeşilçam Ödülleri” iki aşamalı bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucu 11 dalda veriliyor.

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), Film Yapımcıları Derneği (FİYAP), Sinema ve Televizyon Yazarları Derneği (SENDER), Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), SEYAP, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNE-BİR), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) ve Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası’nın (SİNE-SEN) geçen yıl göndermiş oldukları kalıcı jüri üyesi olarak ilettikleri temsilcilerinin ve kendi filmleri haricinde oy kullanabilecek olan filmlerin yaratıcı ekiplerinin yer aldığı Birinci Aşama Seçiçi Kurulu’nun oy pusulalarını içeren dosyalar önümüzdeki günlerde gönderilmeye başlanacak.

Birinci aşamadaki sektör jürisinin her dalda belirlediği 5 aday filmin oylama dosyaları ise yaklaşık 1500 kişinin oluşturduğu ikinci aşamanın geniş katılımlı jürisine ulaştırılacak. Geniş jüri ise her kategorideki bu beş aday içinden birincileri belirleyecek.

“En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “Genç Yetenek” ve “Turkcell İlk Film” kategorilerinde verilecek ödül heykelciklerinin yanı sıra “En İyi Film” ödülünün sahibi 150 bin YTL, “Turkcell İlk Film” ödülünün sahibi ise 30 bin YTL’lik para ödülüyle desteklenecek.

Sinemamızın usta yönetmenlerine, yapımcı, oyuncu ve tüm emekçilerine bir saygı duruşu niteliğinde olan “Yeşilçam Ödülleri”nde geçen yıl Abdullah Oğuz’un yönettiği “Mutluluk”, En İyi Film; Fatih Akın ise “Yaşamın Kıyısında” adlı filmiyle En İyi Yönetmen seçilmişti. Turkcell İlk Film Ödülü’nün sahibi ise geçtiğimiz yıl gişe rekorları kıran filmi “Beyaz Melek” ile Mahsun Kırmızgül olmuştu.

ADAY FİLMLER LİSTESİ
1. Rıza
2. Çılgın Dersane Kampta
3. Maskeli Beşler Kıbrıs
4. Çocuk
5. Ulak
6. 120
7. Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım
8. Recep İvedik
9. Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi
10. Plajda
11. Hayattan Korkma
12. Mülteci
13. Miras
14. Ara
15. Peri Tozu
16. Cennet
17. Vesaire Vesaire
18. Münferit
19. O..Çocukları
20. Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi
21. Made In Europe
22. Taş Yastık
23. Tatil Kitabı
24. Avanak Kuzenler
25. Dinle Neyden
26. Vicdan
27. Aşk Tutulması
28. Devrim Arabaları
29. Üç Maymun
30. Nekrüt
31. Güneşin Oğlu
32. Issız Adam
33. Son Cellat
34. Fırtına
35. Gitmek
36. Destere
37. Osmanlı Cumhuriyeti
38. A.R.O.G: Bir Yontmataş Filmi
39. Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine
40. Sıcak
41. Saddam’ın Askerleri
42. Sonbahar
43. Şeytan’ın Pabucu
44. Yağmurdan Sonra

Sinematik Yeşilçam

Site Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: