Haber: 1. Altın Bamya ödülleri açıklandı

1. Altın Bamya Ödülleri Sahipleri Belli Oldu

Türkiye sinemasında, “erkek egemen” bakışın ağırlığına, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıkan altın bamya ödüllerinin ilk yılında ödül alan yapımlar belli oldu.

Kadın ve Erkek Karakter, Senaryo ve Film kategorilerinde ön jürinin belirlediği 3’er aday 61 kişilik geniş jürinin oylaması sonucu 1. Altın Bamya Ödülleri:

1. Altın Bamya Erkek Karakter Ödülü Recep İvedik’e.

Bu kategorideki üç aday: Aşk Tutulması, Issız Adam, Recep İvedik arasında, geniş jüri oylamasında 34 oy alarak diğer adayları geride bırakan Recep İvedik 1. Altın Bamya Erkek Karakter Ödülünün sahibi oldu!

1. Altın Bamya Kadın Karakter Ödülü Üç Maymun’a.

Bu kategorideki üç aday: Aşk Tutulması, Osmanlı Cumhuriyeti, Üç Maymun arasında, geniş jüri oylamasında 35 oy alarak diğer adayları geride bırakan Üç Maymun 1. Altın Bamya Kadın Karakter Ödülünün sahibi oldu!

1. Altın Bamya Senaryo Ödülü Issız Adam ve Üç Maymun’a.

Bu kategorideki üç aday: Issız Adam, Üç Maymun, Vesaire Vesaire arasında, geniş jüri oylamasında 26’şar oy alan Issız Adam ve Üç Maymun birlikte 1. Altın Bamya Senaryo Ödülünü aldılar.

1. Altın Bamya Film Ödülü Issız Adam’a.

Bu kategorideki üç aday: Aşk tutulması, Issız Adam, Recep İvedik arasında, geniş jüri oylamasında 29 oy alan Issız Adam 1. Altın Bamya Film Ödülünü aldı!

Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri Çılgın Dershane Kampta, Süper Ajan K 9 ve Şeytanın Papucu’na.

Jüri Özel – Homofobi- Üç Buçuk Bamya Ödülü Recep İvedik’e.

Gelecek yıllarda bu sembolik ödülü verecek aday bulamamak dileği ve cinsiyetçiliği sona erdirmekte herkesin sorumlu davranacağı temennisiyle…

Altın Bamya Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi
www.altinbamya.org / [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir