Haber: Yengeç oyunu filminin basın bülteni

Ali Özgentürk’ün
YENGEÇ OYUNU
Nisan ayında Türkiye sinemalarında vizyona giriyor!
yengec sepeti

Tarihçi Halil İnalcık’ın Sabancı Üniversitesi’nde öğrencileriyle birlikte yürüttüğü araştırmaların ardından kitaplaştırdığı, 15. ve 16. yüzyıllarda gerçekleşen Osmanlı mahkemelerinin kayıtlarından yola çıkarak senaryosuna imza atıp yönetmen koltuğuna oturan Ali Özgentürk’ün yeni filmi “YENGEÇ OYUNU” Nisan ayında Türkiye çapında vizyona giriyor…

Avrupa Film Konseyi (EURIMAGES) ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli olan “YENGEÇ OYUNU”nda Ali Özgentürk, senaryo ve yönetmenliğin yanısıra yapımcılığı da üstlenmekte. Filmin başrollerinde ise “Alacakaranlık”, “Yanık Koza” ve “Karagümrük Yanıyor gibi TV dizilerinden, “O Şimdi Mahkum” ve Semum adlı sinema filmlerinden tanıdığımız Ayça İnci; Türk televizyonlarının en uzun süre yayında kalan dizisi “Bizimkiler”den tanıdığımız Ayşe Kökçü, “Kurşun Yarası”, “Kurtlar Vadisi ve “Hacı” adlı TV dizilerinde rol alan Özcan Varaylı’nın yanısıra Eskişehir’li genç ve yetenekli tiyatro oyuncuları rol almaktalar.

çük Kentin büyük kahramanları

YO_5

Yengeç Oyunu”, küçük bir kentin ayakta kalmaya çalışan büyük kahramanlarının, özellikle kadınların hikayesini anlatmakta.

İstanbul üniversitelerinde tarih asistanlığı yapan Asya (Ayça İnci), yanına beş yaşındaki kızı İpek’i de alarak, kendine yeni bir hayat kurma umuduyla doğduğu şehre gelir. Kısa sürede üniversitede iş bulan Asya, öğrencileriyle birlikte, hepsinin hayatlarını değiştirecek sıra dışı bir projenin içinde bulur kendisini.

Eski Osmanlı mahkemelerinin belgelerini inceledikleri sırada, herkesin ilgisini çeken bir cinayet vakasıyla karşılaşırlar. Osmanlı döneminde namus cinayeti kisvesi altında işlenen ve beraat kararı çıkmış bir cinayet davasıdır bu.

Asya ve öğrencileri günümüzde de benzerlerine sıkça rastlanan cinayetin asıl sebebini araştırırlarken, davanın hâlâ hayatta olan taraflarından gelen zorluklarla birlikte, kendi hayatlarında yaşadıkları kişisel sorunları da çözmek için mücadele ederler.

Yengec Oyunu_3_sinematik
Yengeçlerle dolu bir toplumda ayakta kalma mücadelesini anlatmakta “Yengeç Oyunu”.

 

Türk Sinemasında bir ilk

Türk sinemasında bir ilk gerçekleşti ve Ali Özgentürk’ün “Yengeç Oyunu” filminin adı bir internet sitesinde binlerce kişinin katılımıyla yapılan anket sonucunda belirlendi. Ankette en çok oyu alan “Yengeç Oyunu”, filmin adı oldu.

Gösterim Tarihi: Nisan 2009
Dağıtım: UIP Filmcilik
Yapım: Asya Film
Yönetmen: Ali Özgentürk
Senaryo: Ali Özgentürk
Yapımcı: Ali Özgentürk
Ses: Boris Trayanov
Yardımcı Senaryo Yazarı: Gülsüm Öz
Editör: Aylin Zoi Tinel
Görüntü Yönetmeni: Marton Miklauzic
Ortak Yapımcı: Lazslo Kantor – UJ Budapest Films

Oyuncular:
Ayça İnci,
Ayşe Kökçü,
Melda Yılmaz,
Ensar Kılıç,
Özcan Varaylı,
Sevgi Onat,
Burcu Tutkun Oruç,
Pelin Acar,
Devrim Özder Akın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir