REMAKE REMIX RIPOFF – Sinematik Yeşilçam Alman Televizyonunda

Sevgili Sinematik dostları;
Alternatif Sinema Kültürü Blogu yolculuğumuzda, ekip olarak daha uzun soluklu projelerde yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Almanya‘da yaşamakta olan Fantastik Yeşilçam Filmleri aşığı yönetmen Cem Kaya‘nın ilk uzun metrajlı belgesel projesi REMAKE REMIX RIPOFF – A DOCUMENTARY ON TURKISH POPULAR CINEMA‘nın ikinci dönem çekimlerinin konuklarından biriside Sinematik ve ÇIKO‘ydu.
Blogumuzun ve Çetin İnanç Koleksiyoncuları Grubu – ÇIKO’nun kurucularından Gökay Gelgeç‘in konuşmacı olarak katıldığı bu bölümde Türk Sinemasında maskeli kahramanlardan, Anadolu Westernlerinden, telif hakları ve Yeşilçam Müziklerinin deşifre işlemlerinden, ÇIKO’nun dünyadaki yankılarına pek çok konuyu konuşma imkanı bulduk.

Toplam uzunluğu 120 dakikayı bulacak belgeselin katılımcıları arasında Aram Gülyüz‘den, Fatma Giriğe, Metin Erksan‘dan, Melih Gülgen‘e çok geniş bir yelpazenin içerisinde yeni kuşak Yeşilçam aşıkları olarak yer almanın gururunu taşıyoruz.
Belgeselin montaj işlemlerinin tamamlanmasının ardından öncelikle Alman devlet televizyonu ZDF ve ardından film festivallerinde gösterime çıkacak olmasının, Türk Sinemasının gizli cevherlerinin deşifre işlemlerinin uluslarası arenada daha çok ses getirmesine yardım olacağına inanıyoruz.
Cem Kaya’nın kişisel web sitesi:

http://www.cemkaya.de/

Sinematik Ekibi

 

ciko

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: