HABER: Cüneyt ARKIN – Cehenneme Bir Yolcu – ilk Görüntüler

25
2087


Youtube üzerinde dizi filmlerin ve sinema filmlerinin paylaşımının, kimi zaman söz konusu görsel döküman üzerinde üzerinde onu paylaşan kullanıcının hak iddia etme(?) noktasına varan hastalıklara varmasına karşı, bir diğer yanda paylaşım konusunu ciddi şekilde araştırmacı çalışma sınırları çerçevesinde izleyen her kullanıcı Sinematik Ekibi olarak dikkatimizi çekmektedir.

Birkaç yıldır youtube üzerinde Cüneyt Arkın arşivine yönelik çalışmalarıyla tanınan Alın Yazısı isimli kullanıcı, sinemamızın efsane aktörünün takipçileri tarafından oldukça yakından tanınan bir isim. Bugün kendisinden aldığımız bir haber ise bizleri heyecanlandırdığı gibi, yıllardır bu konuya hakim pek çok Yeşilçam takipçisini mutlu edecek …

Cüneyt Arkın’ın 1971 tarihli Cehenneme Bir Yolcu filmine ait görüntülerden oluşan kısa bir çalışma yıllardır afişinden öte hakkında bir bilgiye ulaşılamamış bu önemli kayıp eserin artık bulunmuş olduğunu müjdeliyor.

Filmin tam versiyonunun ne zaman izlenebileceği hakkında yorum yazmak isteyen kullanıcılarımıza, Aziz namı diğer Alın Yazısı’nın videonun bilgi bölümüne yazmış olduğunu notunu hatırlatmakta fayda var :

“Bugüne kadar bu film hakkında sözde arşivciler çok atıp tutmalarına rağmen filmin bir görüntüsünü bile yayınlamaktan çekindiler. Onun için Emek Hırsızlarına , Film Hobisini Ticarete Dökenlere Karşı Filmin Tamamını Ne yazikki yayınlamıyorum..”

Teşekkürler Alın Yazısı (Aziz)

Cehenneme Bir Yolcu – İlk kez yayınlanan görüntüler:

Önceki İçerikMAYIS Anketi 2010: Yeşilçamda En Kral Cüneyt Arkın
Sonraki İçerikA R G E N T O…
1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.