HABER: Cüneyt ARKIN – Cehenneme Bir Yolcu – ilk Görüntüler


Youtube üzerinde dizi filmlerin ve sinema filmlerinin paylaşımının, kimi zaman söz konusu görsel döküman üzerinde üzerinde onu paylaşan kullanıcının hak iddia etme(?) noktasına varan hastalıklara varmasına karşı, bir diğer yanda paylaşım konusunu ciddi şekilde araştırmacı çalışma sınırları çerçevesinde izleyen her kullanıcı Sinematik Ekibi olarak dikkatimizi çekmektedir.

Birkaç yıldır youtube üzerinde Cüneyt Arkın arşivine yönelik çalışmalarıyla tanınan Alın Yazısı isimli kullanıcı, sinemamızın efsane aktörünün takipçileri tarafından oldukça yakından tanınan bir isim. Bugün kendisinden aldığımız bir haber ise bizleri heyecanlandırdığı gibi, yıllardır bu konuya hakim pek çok Yeşilçam takipçisini mutlu edecek …

Cüneyt Arkın’ın 1971 tarihli Cehenneme Bir Yolcu filmine ait görüntülerden oluşan kısa bir çalışma yıllardır afişinden öte hakkında bir bilgiye ulaşılamamış bu önemli kayıp eserin artık bulunmuş olduğunu müjdeliyor.

Filmin tam versiyonunun ne zaman izlenebileceği hakkında yorum yazmak isteyen kullanıcılarımıza, Aziz namı diğer Alın Yazısı’nın videonun bilgi bölümüne yazmış olduğunu notunu hatırlatmakta fayda var :

“Bugüne kadar bu film hakkında sözde arşivciler çok atıp tutmalarına rağmen filmin bir görüntüsünü bile yayınlamaktan çekindiler. Onun için Emek Hırsızlarına , Film Hobisini Ticarete Dökenlere Karşı Filmin Tamamını Ne yazikki yayınlamıyorum..”

Teşekkürler Alın Yazısı (Aziz)

Cehenneme Bir Yolcu – İlk kez yayınlanan görüntüler:

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

25 thoughts on “HABER: Cüneyt ARKIN – Cehenneme Bir Yolcu – ilk Görüntüler

 • 6 Nisan, 2010 tarihinde, saat 18:05
  Permalink

  Bu haberi ilk öğrenenlerden birisi benim, youtube tanıtım videosu eklenmeden yaklaşık 1 hafta bu haberi aldım ve gerçekten sevindim.Aziz abinin yaptığı araştırma ve sabır sonunda amacına ulaştı.Kendisini tekrar sinematik üzerinden tebrik ederim…

  Sözde arşivcilere, olmayan filmi satmaya çalışanlara ders olsun…

  Yeşilçam Evi / NostaljiKral

  Yanıtla
 • 7 Nisan, 2010 tarihinde, saat 12:12
  Permalink

  Çok sevindim gerçekten , Müthiş bir paylaşım olmuş , bulanın ekliyenin eline sağlık.
  sözde arşivci diye geçinenlere
  iyi bir Ders oldu

  Yanıtla
 • 8 Nisan, 2010 tarihinde, saat 05:46
  Permalink

  bende üyesi oldugum bir mazi forumundaki aladaşlarımdan birinin film ile ilgili mesajından bu güzel haberi aldım.mühim olan kayıp bir filmimizin bulunması.yalnız alınyazısı arkadaşımız bu filmi sadece kendine saklarsa filmin bulunmuş olması pekte bir anlam ifade etmez.umarım en kısa zamanda ceheneme bir yolcuyu izleriz.darısı diğer kayıp filmlerimizin başına

  Yanıtla
 • 8 Nisan, 2010 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  Bazı arkadaşlar hala açıkartırma sitesindeki 200 dolardan başlıyan fiyatla film linnkini yollamış ,bunu yollayanda filmi satan kişi olmalı adam sırf bu para yüzünden paylaşmıyor birisi indirir filmi başkasına satmasın diye böyle bir yönteme başvurmuş heralde 🙂

  Yanıtla
 • 9 Nisan, 2010 tarihinde, saat 01:08
  Permalink

  hello Sinematik, my first message before the ebay link, didn't come out for some reason.Who can afford this 200 dollar amount for a dvd!?!? Do you know if it will come out as a regular affordable dvd on a Turkish label ??

  keith

  Yanıtla
 • 9 Nisan, 2010 tarihinde, saat 04:14
  Permalink

  Alınyazısı nın emeklerini gerçekten takdirle karşılıyorum. Filmi yayınlamaması konusunda ise, bunca filmi internette yayınlamış bir kişi bir filmi internete koymuyorsa bir bildiği vardır diyorum.

  Yanıtla
 • 9 Nisan, 2010 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  ilanı ekleyen kişi ve filmin görüntülerini paylaşan kişi farklıdır.İlan'da film'e bir görüntü bulunmamaktadır.İlandaki bilgilere baktığınızda bunu homamade yani ev içinde yapılması çok çok zor işlerdir.Dolby Dijital 2.0 ses varmış bu palavralara inanmayın, gerçekten film elinde olan filmden görüntü ekler.Dvd'nin kapağını görüntüsünü ekler.Paralarınızı boşa kaptırmayın.

  NostaljiKral / Yeşilçam Evi

  Yanıtla
 • 9 Nisan, 2010 tarihinde, saat 20:08
  Permalink

  Merhaba

  Acikcası bu mesajlasmalari direk ekliyorum uyarilari da kisilerin yapmasini dogru buluyorum.

  10 senedir internet uzerinde sanki yesilcamda filmleri kendileri cekmis gibi ortama sunan insanlar vardi. Emeğe saygı diye altı bos bir mesaj verildi. Oysa paylasim paylasimdir.

  Bugun artik filmlerimiz dvd ortamina tasiniyor, bazi seylerde biz yasa koyucu degiliz eger yasal olmayan birseyler varsa ulkemizin kurumlari youtube'u dandik sebeplerden kapatacaklarina yasal takipci olarak bazi konularda standartlasmayi destekleyebilirler.

  Bende yuksek fiyatta bazi filmelrin satilmaisna sasiyorum ancak ulkemizde eksik olan sey koleksiyonculuktur. Meraklisi satin alabilir benim icin sorun degil ayrica belki biraz garip gelecek ama bazi seylerin bulunmuyor olmasi veyaortamda zor yer almasi bizim gibi zor bulunanlari heyecanlandiran durumlar. Varsin birileri birilerini kaziklamaya calsisin eninde sonunda dogru olan yerini buluyor. Kaziklayanin yanina kar kalmiyor O yuzden bazi insanalri kaale alarak degerlerinden fazlasini onlara vermeyelim.

  Bir Dunyayi kurtaran adam afisi bugun 100 tl ise bu bence guzel birseydir…
  Umarim gun gelir kendi sinema muzemizde lobileirmizi afislerimizi sergileriz ve bunun icin giris parasi toplanir…

  Yanıtla
 • 9 Nisan, 2010 tarihinde, saat 20:13
  Permalink

  @keith
  I will check the links. There was a guy who was spamming so maybe we canceled all.

  Btw we try not to give the direkt links and keep everything with trailers and stuff.

  Turkiye is a little bit poor about legal rights and copyrights so to have labels to release good dvds we must support legal download and maybe we must stop turkish film sharing for a while.(at least for some movies).
  i know tahts a bit odd but black market is really huge and we don't have indie labels all around.

  I think some movies will only be released on vhs.(ve already released 🙂 )

  Yanıtla
 • 10 Nisan, 2010 tarihinde, saat 03:13
  Permalink

  Thanks for your comments Sinematik.I've got nearly all the official Cuneyt Arkin movies that are available on dvd & vcd. I think they're mostly on the Fanatik video label.There's quite a few films from Turkey that i would like to own but I think most of them are lost.Also i've got nearly all the Onar film dvds and the Tarkan/Deathless Devil one on Mondo Macabro.
  cheers
  Keith

  Yanıtla
 • 10 Nisan, 2010 tarihinde, saat 16:01
  Permalink

  Fanatik dvd's are really bad. i can't name them as "Dvd" they are better vcd formats mpeg1 in mpeg2 format 🙂

  Some turkish movies are restored this week i will write an article about this HD stuff.

  There are high quality movies without subs and some are too personal. Quality for the fantastic turkish movies will be like that. For me Dunyayi kurtaran adam is not the best example. Zagor is lost,

  Yanıtla
 • 10 Nisan, 2010 tarihinde, saat 17:18
  Permalink

  To hell with a passenger who is a movie film, rarely lie if I say there is no evidence that would say the picture or movie there is no such thing as either a one or three of the world other than 16mm is no record.

  Yanıtla
 • 11 Nisan, 2010 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  I agree Sinematik, Fanatik isn't the best label.A lot of the films have parts missing and the picture quality is very grainy and faded.The sound quality isn't very good either.Sometimes the editing is really bad that you get the same scenes repeated twice.I have a better quality vhs video tape of the "Kilic Aslan" movie.The Fanatik version is very bad when compared to the copy of an ex-rental vhs tape.

  Yanıtla
 • 11 Nisan, 2010 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  hello again Sinematik,
  do you know if any of the films below exist :-
  1)Salgin (1954) Turkish film starring Virginia Bruce and produced,written and directed by her husband Ali Ipar.
  2)Gorumeyen Adam Istanbul'da(1950s)
  3)Orumcek Adam (1966)
  4)Ortasark Yaniyor-(1960s)
  cheers
  5)Flying Saucers Over Istanbul(1950s)
  keith

  Yanıtla
 • 13 Nisan, 2010 tarihinde, saat 03:12
  Permalink

  Thanks Ercan for the tip.I'll see if i can download it just to view it.Hopefully Onar films or some other company will release it officially in the near future.
  keith

  Yanıtla
 • 13 Nisan, 2010 tarihinde, saat 03:24
  Permalink

  One last question,I have a couple of Metin Erksan films:- Kadin Hamlet dvd & Sevmek Zamani vcd.Does anyone know(not including Seytan) how many more of his movies have been officially released on dvd or on vcd ?

  btw Sevmek Zamani(A Time For Love) was shown on Australian tv in 1984 on Channel 0/28 SBS with english subtitles.

  keith

  Yanıtla
 • 13 Nisan, 2010 tarihinde, saat 22:09
  Permalink

  Hi Keith;

  There two vcd and one official dvd release more from Metin Erksan but I dont know that still available or not.

  vcd releases are:

  FERIDE
  HICRAN (LOVELORN)

  dvd release is:

  SEVENLER OLMEZ (WHO LOVE NEVER DIE)

  greetings;

  Yanıtla
 • 14 Nisan, 2010 tarihinde, saat 03:25
  Permalink

  thanks yojimboo,i'll try to track them down off the internet.

  keith

  Yanıtla
 • 15 Nisan, 2010 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  filmi arastiriyorum buldugum an youtube kanalimda kizilisik yada cafetakil yukleyecegim oncelikle alinyazsi ile konusmam lazim

  Yanıtla
 • 7 Ağustos, 2010 tarihinde, saat 17:04
  Permalink

  cüneyt arkın film kategorisinde bir devrim olmuş
  ben bu filmin negatifi yanmış diye duymuştum demekki film varmış
  helal olsun

  Yanıtla
 • 30 Kasım, 2010 tarihinde, saat 21:31
  Permalink

  çok etkileyici
  hep merak ettiğim bir film
  cüneyt arkının filmleri daima merak konusu olmuştur bunlara nadir dediğimiz filmleride eklenince baya heyacanlı oluyor aranması

  Yanıtla
 • 13 Kasım, 2011 tarihinde, saat 04:11
  Permalink

  What about the English invent football championship?

  Yanıtla
 • Geri bildirim: google

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: