Ege Üniversitesi Fantastik Türk Sineması Etkinliği

ege
Sevgili Sinematik dostları;

Ulaş Işıklar ve 2007 yılından bugüne blogumuzun, yanısıra ÇIKO’nun çalışmalarını takip eden Çağdaş Emrah Çağlayan dostlarımızın organizasyonuyla Ege Üniversitesi Sinema Kulübü‘nün gerçekleştirdiği sinema etkinlikleri zincirinin Kasım programı Fantastik Türk Sineması’ydı.

4 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen programa, 2007 yılında Onar Films için hazırladığımız Jet Yönetmen dökümanteri ile katıldığımız etkinlik, belgesel – sunum ve Cüneyt ARKIN & Çetin İNANÇ ikilisinin yerli Rambo denemesi Vahşi Kan filminin gösterimiyle devam etti.

sinematik Ege ÜniversitesiopuaaaEge Üniversitesi Fantastik Türk Sineması Etkinliği

Sinema bölümü öğrencilerinin katılımıyla teori ve “pratik” film yapımcılığı arasında ki farkları eğlenceli bir şekilde ayırd edebilmelerini sağlayan bu çalışmamızla, 2008 yılında Amsterdam’da katıldığımız Fantastik Türk Sineması günlerinin zevkini yaşadık.

Sinematik olarak underground, geceyarısı ve türlü şekillerde isimlendirmelerle gerçek yaşamın popüler B kulvarında devam eden bu tip Sinema Etkinliklerinin, akademik ortamlarda da devam ederek kendine has bir çizgi oluşturan faaliyetler haline gelmesini arzu ediyoruz. Ve yeniden Ege Üniversitesi sinema kulübüne teşekkür ediyoruz.

Sinematik Ekibi

görkurt gelgeçsinema kulübü
CIKO fan sayfası:
www.myspace.com/cetininanc

Facebook Çetin İnanç – Jet Director grubu: http://www.facebook.com/photo_search.php?page=19&oid=12165300443&aid=-1&auser=&view=all#/group.php?gid=12165300443

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: