ONAR Films : Bir Efsanenin Doğuşu

 2007 yilinda bir gece yarisi posta kutuma dusen maille tanismistik. Karanlik Sular’in dvd’si icin istedigin kisa bir fragmandan bahsediyordun. “Elbette ve hatta istersen dvd icin grafik , tasarim , menu ile ilgili calismalarda da bulunabilirim” diyerek cevap vermistim. Heyecanlandigimi gizleyemem…

“Hayir !! Sadece fragmana ihtiyacim var ama cok kisa bir surede ihtiyacim var, lutfen sadece fragman icin yardimci olmani rica ediyorum” dedigin ikinci mesajini almistim. Peki ne icindi bu haykiris ?? Yoksa sende yillarca kendi icinde sevginle yesertip buyuttugun o agacin ait oldugu toprakta hayal kirikligina mi ugramistin ?
Peki ben ne demeliyim? Daha kucuk bir cocukken Cetin Inanc filmlerine gidip o dunyayla tanistigimi ovunerek soylerken, ayni yillarda Izmir’de buyurken evimize misafir gelen Yunanli dostlari “Ah bunlar bizi oldurmeyemi geldiler? Pis kefereler” diye icimden asagiladigimi gizlemelimiyim? Bu sinemamizin tanitimina bizden daha cok katkida bulunmus bir insana haksizlik olmazmi?

Bu bakis acisi, yaptigin is tum dunyada takdir toplarken, beni ve bizleri Turkiye’de hangi platformlardan bu dvdlerin internet uzerinden indirilebilecegini arastiran o kan emicilerle ayni sinifa sokmaz mi?
Yanibasimizda kendi sinemamizi tanitmak icin yaptigin o bagimsiz ve sahsina ozgu calismanin neticesinde yarattigin Onar Films DVD’lerinin, sana ilhami veren ulkede birkac (ve zaten sahsen tanidigin) takipci disinda neredeyse kimse tarafindan alinmamis oldugunu yazmazsam, seni sadece “guzel insandin” diye ugurlamaya calisip sana bir ozuru gerektiren bu satiri atlarsam, yaptigin islere bir nebze katkida bulunmus bir insan olarak bu ne kadar durustce olabilirdiki ?
Ilk musterek calismamizin akabinde bir kac ay gecmeden istedigin o ciddi calismayla, isine ne kadar titizlendigini ama insanlardan ayni titizligi gormediginde yasadigin hayal kirikligini anlamis oldugumu biliyordun. Senin cok sevdigin Fantastik Turk Sinemasi icin besledigin hayallerine bizlerden birer adim otede ulastigini goruyorum…
Bugun herbirimiz hayallerine ulasabilmek icin ne yaptigini sorgulamali ve ignenin en buyugunu hergun kendine batirmaya devam etmeli… Dunyanin dort bir ucunda onlarca film fanatigi tarafindan onurlandirilmak, adina gruplarin acilarak insanlarin surekli olarak bu paylasimi canli tutabilmeleri herkese gulumseyebilecek bir sans degildir. Insan birazda kendi icinde ki buyuk potansiyeli cevresindeki hicbirseye kulak asmadan kesfedebilmeli…
Efsane olusunun dogum gunu kutlu olsun sevgili dostum…

Onar Films

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir