İkinci el film festivali: Festival Fena Halde Futbola Benzer!

Fantasturka’yı da organize eden 2. el ekibinin asıl oğlanı (festivali) yani “ikinci el festivali” için başvurular başladı! Bu sene 29 Şubat- 4 Mart 2012 tarihleri arasında Ankara’da ‘Futbol Konsepti’ ile düzenlenecek olan festival’de tartışma konusu olan festival yapısının aksine çok daha festival gibi bir festival yapılıyor. Oldukça güzel ve farklı bir grafik tasarımla yola koyulan festivalin futbolkolik bir ülkede basından ve çevreden göreceği ilgi ise merak konusu.

Yarışmasız, jürisiz gösterim koşulu olmaksızın, 2007 yılından itibaren ulusal ve uluslararası film festivallerinden elenen uzun metraj filmlerin gösterimlerine ev sahipliği yapacak festival için film başvuruları 1 Aralık 2011’de başlayıp 1 Şubat 2012’de son bulacak!

Basın Bülteni:

Festival Fena Halde Futbola Benzer!“Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganıyla yola çıkan ve daha önce en az bir film festivalinden elenmiş filmlerin katılabildiği, “Uluslararası 2. el Film Festivali”, yoluna yeşil sahalarda devam ediyor.Festival Bu Sene Futbolu Konuşuyor!2007 yılında kurulan 2.el Film Festivali, beş yıldır ön elemede elenen filmlere ev sahipliği yapıyor. Daha önce herhangi bir film festivalden elenen, bir kenara atılan 1.000’e yakın film beş yıl boyunca festival gösterimlerinde yerini aldı ve almaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl son kez düzenlenen ANKAmall 2.el Kısa Film Festivali kapanış töreninde uzun metraj filmlere el atılacağını açıklayan festival ekibi; kısa filmleri toplamaya ve seyirciyle buluşturmaya devam edileceğini vurgulamıştı. Bu sene 29 Şubat- 4 Mart 2012 tarihleri arasında Ankara’da ‘Futbol Konsepti’ ile düzenlenecek olan festival; yarışmasız, jürisiz gösterim koşulu olmaksızın, 2007 yılından itibaren ulusal ve uluslararası film festivallerinden elenen uzun metraj filmlerin gösterimini üstlenecek. Film başvuruları ise 1 Aralık 2011’de başlayıp 1 Şubat 2012’de son bulacak.

Mahalle Maçlarından Birinci Lige! 
Yıllar önce düşük bütçelerle ve sınırlı taraftar sayısıyla düzenlenen festival, yıllar sonra ilk kez birinci lige çıkmanın gururunu yaşıyor. Birinci ligin “köklü”, “güçlü” takımlarının arasında, dört büyüklere inat, düşük bütçesiyle mücadelesine devam etmek istiyor. Festival bu isyanını şöyle özetliyor: Birinci ligde, bizim takım da var! Bundan sonraki yıllarda, her yıl farklı bir konseptin yer alacağı festival içeriği, 2012 yılı için ‘Futbol Konsepti’ üzerine kurulacak. Festivalde başlıklar ise Film Asla 90 Dakika Değildir, Önümüzdeki Festivallere Bakacağız, Dar Bütçeyle Kısa Film Çekmeler, Şike Var, Hakem Hatası olarak şekillendirilecek.İkinci Olmak Zordur!Festival kapsamında atölye, söyleşi, imza günü, konser gibi etkinliklerin yanı sıra bir futbol turnuvası düzenlenecek. Yönetmenler, oyuncular, sinema yazarları, festivalciler, kısacılar ve destekçiler olmak üzere festivalin 6. yılına özel olarak 6 kişiden oluşan 6 takım oluşturulacak ve festivale renk katılacak. Maçlar festivalin ana sponsoru olan ANKAmall Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Turnuva sonunda ise kupa; 1. olan takıma değil 2. takıma verilerek 2.el Film Festivali’nin ismine vurgu yapılacak.

Detaylı bilgi için:
2.el Film Festivali Basın Koordinatörü:Duygu Gür: +090.0538.649.74.65
[email protected] | [email protected] | www.ikincielfestivali.org


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir