DUNYAYI KURTARAN ADAM Orjinal Fragmanı

 

DÜNYAYI KURTARAN ADAM
ORJINAL FRAGMANI
1980’lerde Almanyaya ihraç edilen Yeşilçam filmlerinin VHS olarak çeyrek asır sonrasında efsanevi birer arşiv haline geldiği kuşkusuz.

İlk akla gelen firmalardan olan Kalkavan, Çekelez ve Arsel video firmaları fantastik sinemamızın Almanya atılımında öncü kuvvet olarak öne çıkmıştır.

Dünyayı Kurtaran Adam‘ın bir kaç yıl öncesinde Türkiyede basılan dvd’sinin yıllarca show tv de yayınlanan kopyasından herhangi bir farkının bulunmayışı sadece bu filmi elde atmak adına bekleyen onlarca koleksiyoneri memnun etmiş olsada, işin arka planında Çekelez Video tarafından basılan orjinal kopyanın Türkiye’de yayınlanmamış sahneler içerdiği gerçeğini ortadan kaldıramıyor.

Dünyayı Kurtaran Adam’ın vizyon uzunluğunda yer alan, bu sahnelerin filmin fantastik kurgusuna ufak ama izlemeye değer bir yenilik kattığıda gerçek. Bütün bunların ötesinde filmin ilk kurgusunun yaklaşık 3 saatlik bir metrajı içermesi ve Kunt Tulgar‘ın Çetin İnanc‘a bu filmi iki bölüm halinde yayınlamasını önermesine karşın Çetin İnanc’ın “Eğer tüm kurguyu eklersek seyirci perdede tüm Star Wars’ı izleyecek” savunmasıyla iyice ağızları sulandıran bu birinci elden alınmış garantili bilgilerle Kill Bill‘den yıllar önce Çetin İnanc’ın fantastik bir şekilde iki bölümlük dev bir kültü oluşturduğununda bilincine varıyoruz.

D.K.A Soundtrack analizleri hakkındaki yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yazan: Gökay GELGEC – Yojimbooo

Dünyayı Kurtaran Adam Orjinal Fragmanı :

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

5 thoughts on “DUNYAYI KURTARAN ADAM Orjinal Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: