Fragmanlarla 80’ler – O Kadınlardan Biri – Kaderi Zorlama

nuri-alco-sinematik2534

1980’lerin havasını bir parça soluyabilmiş ve bu dopingle ilerleyen yıllarda geçmişimize dair gülümsetici öğeleri yakalabilecek kadar şanslıyız. Geçmişte kalmış kimi görüntüler bazı durumlarda harflerin tasavvur edemediği atmosferi görmemizi sağlar.

Bu sebeple 1980’leri satırlara dökmektense görüntüyle anlatmayı, 80’ler sinemasının ahlaki anlayıştan modaya kadar etkilenimlerini anlatabilmek için iki fragman seçtim. Bu vesileyle blog çizgimizde en değer verdiğimiz kültlerden birisi olan Nuri Alço’ya da sevgilerimizi gönderiyoruz.

İlk fragmanımız Deniz Akbulut, Bulut Aras ve Nuri Alço‘nun başrollerini paylaştığı, Ülkü Erakalın‘ın yazıp yönettiği O Kadınlardan Biri filmine ait. Fragmanda belirtildiği üzere sıradışı bir konunun çözümlemesinden ziyade efsanevi Nuri Alço modası ve sistemli çalışma kabiliyetini görmek için bulunmaz bir fırsat;

İkinci fragmanımız 1970’lerin ikinci yarısında güçlenmeye başlanarak 1980’lerde zirveye ilerleyen şarkıcı filmlerinin kendi içerisinde alışılagelmiş müzik tarzının dışında çalışmalarından. Türkücü ve arabesk filmlerinden soluklanmak isteyen şarkıcı filmleri piyasamız rahatlama noktasını taverna ve türkçe sözlü hafif batı müziği(?) gibi limanlarda görüyor. Selami Şahin yıllardır değişmeyen imajını ve hala dimdik ayakta olduğunu Kaderi Zorlama filmiyle ispat ediyor;

Sıradışı klasikleşebilmeyi mümkün kılan değerlerimize sevgiyle;

Yazan: Gökay GELGEC – Yojimbooo

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: