Seyyal TANER vs Feri CANSEL: Benimle Sevişir Misin? 1972

BENiMLE SEViŞiR MiSiN?

Feri Cansel“Benimle Sevişir misin?” 1960’lı yıllarda şöhret basamaklarını sahne şovları, striptiz gösterileri ile tırmanmaya başlayan Feri Cansel‘in öncellikle melodramlar ardından avantür ve fantastik sinema örnekleriyle genişleyen sinema kariyerinin erotik Türk Sinemasına doğru ilerlediği dönemin ilk örneklerindendir.

Amcasının öldürülmesiyle büyük bir mirasın varisi olan Elif (Feri Cansel), yakın akrabası Sibel (Seyyal Taner) ve arkadaşı Erol’un (Salih Güney) desteğiyle zor günleri atlatmaya çalışmaktadır. Sibel ve Erol’un amacı ise bu mirası tamamen ele geçirebilmektir. Ateşli bir aşk yaşayan ikili aynı zamanda Erol’un kurlarına dayanamayan Elif’i bir aşk kıskacına almaktadır.

Sibel’in Elif’in gözünde yarattığı güven ortamıyla yönlendirdiği bir flört döneminin ardından Elif, Erol ile evlenmeye karar verir ve onun için her şeyden vazgeçtiğini ispat etmek içinde tüm mirasını Erol’a devredeceğini belirtir.

Fakat Erol’un Sibel ile ilişkisini öğrenen Elif bir trafik kazası geçirerek gözlerini kaybeder. Mirası ne şekilde olursa olsun eline geçirmek isteyen Sibel, Erol’un tekrar güvenini kazanması için Elif ile baş başa bir evde kalmalarına izin verir.

Ne var ki iki sevgili kaldıkları evde yalnız değildir ve peşlerinde ki Sibel’in en büyük arzusu Elif’in önünde Erol ile sevişerek ondan intikam almaktır…

Vamp Kadınlar:

Senaryo gereği yakın akraba olan (amca çocukları) Feri Cansel ve Seyyal Taner’in fiziki bazı detaylar haricinde (özellikle Feri Cansel’in mükemmel gözleri), gerçektende birbirlerine oldukça benzeyen karakterler oldukları dikkat çekmekte. Her ne kadar Cansel bu filmde vamp kadın kimliğini Taner’e devretmişte olsa slikon destekli haşmetli vücudu ve açılış jeneriğinde Taner’i aratmayan kıvrak danslarıyla ikilinin çokta farklı olmadıklarını göstermektedir.

Feri Cansel ‘in trafik kazasının ardından kör olmasıyla gelişen romantik yalı sahneleri erotizm öğelerinin ilginç şekillerde sunulabileceği bir sahanında kapısını aralamaktadır. Salih Güney ile baş başa olduklarını sandığı evde ki sınırlı erotik fantazya Seyyal Taner’in minik soyunma gösterisi ile başlar.

Takip eden bölümde Seyyal Taner’in başrolü üstlendiği üçlü yatak sahnesi, İtalyan ürünü porno filmlerde başvurulan bir fantezi olan yaşlı, iktidarsız ancak zengin adamın yatağını paylaştığı genç karısının başka bir erkekle aynı yatakta sevişmeşi temasının değişik bir yorumlamasıdır. Bu sahnede kör Feri Cansel ile aynı yatağa giren Salih Güney’in her iki kadını aynı anda idare etmeye çalışması takdire şayan bir görsellik.

Feri Cansel’in gelişen zaman öğelerini vurgulamak amacıyla sürekli olarak farklı kıyafetlerle gözükmesi, dönemin Yeşilçam imkanlarını göz önüne aldığımızda oldukça zengin bir gardroba sahip olduğunu göstermektedir.

Salih Güney, filmin Feri Cansel ve Seyyal Taner’le, iki kadın arasında dönüşümlü olarak sunulan öpüşme ve ön sevişme sahnelerinde ki performansıyla, erotik sinemanın gitgide dallanacağı ilerleyen yıllarda, türle özdeşleşen tüm oyuncular içerisinde hemcinslerine göre oldukça rahat bir tavır içerisinde (ki Türk sinemasında gerçekten rol yaptığını belli etmeyecek kadar rahat öpüşebilen erkek sayısı yok denecek kadar az) türün gerçek yürütme organının kendisi olduğunu kanıtlamaktadır.

Yazan: Gökay GELGEC – Yojimbooo

BENiMLE SEViŞiR MiSiN? Resim Galerisi:
(Bazı resimler 18+ öğeler içermektedir. Resimleri orjinal boyutlarında görmek için üstlerine tıklayınız)

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

2 thoughts on “Seyyal TANER vs Feri CANSEL: Benimle Sevişir Misin? 1972

 • 10 Nisan, 2010 tarihinde, saat 23:10
  Permalink

  >>"Amcasının öldürülmesiyle büyük"
  Amcasının değil abisinin öldürülmesi ile olacaktır. Filmde öldürülen elifin abisidir.
  Elifde ölürse miras Sibel'e kalacaktır. Sibel, ayarttığı bir erkeğe(Necdet) Elif'in abisini öldürmüştür(ne şeytanca değilmi) aynı yöntemi Erol'a Elif'i öldürtürerek tekrarlamak istemiştir ve yasal tek mirasçı olmayı düşünmüştür.
  Film de erotizm, ağlatı(dram) ve iyilikle kötülüğün mücadelesi aynı anda verilmiş, kötülük idam cazası ile sonlandırılmış ve iyilik, sevgi ,insanlığa olan inanç, temizlik ve saflık kazanmıştır ki bunlar Feri Cansel'in oynadığı ve temsil ettiği karakterlerdir. Heleki Feri Cansel'in "sen benim içimde insanlığa olan insancımı öldürdün" dediği bir sahne vardır ki burada Elif ile Sibel kesinlikle aynı değerde olmadığı, birinin yüksek diğerinin yüksek bir ahlaka sahip olduğu görülür. Örneğin Sibelin film boyunca Sibelin göğüs ve dötünü görebilirken Elif'inkileri göremezsiniz. Ferinin seside çok güzel.

  Yanıtla
 • 18 Aralık, 2011 tarihinde, saat 03:56
  Permalink

  Bu yazıyı okuduktan sonra ben başka bir film mi izledim diyerekten düşündüm üstad. Resimler güzelde filmi yanlış anlamışsın.Film Erotik furya ile ilişkilendirelemez. Feri Canselin ayrı bir dönemidir ki onun pek seks filminde oynadığını hatırlamıyorum ne yaptın üstadım?Film güzel resimler güzel yazıyı pek başarılı bulmadım 4/10

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: