Yeşilçam’da Femme Fatale – Galeri 01 (Femme Fatales in Turkish Cinema)

Femme fatale (Fransızca telaffuzu: /fam faˈtal/). İlişkiye girdiği erkeklere sonunda büyük sıkıntılar yaşatan çekici ve baştan çıkarıcı kadın. Fransızca’da “felakete neden olan kadın” anlamına gelir. Edebiyatta, sinemada ve güncel olayların aktarımında genelde cinsel açıdan tatmin olmaz azgın bir kadın olarak da tasvir edilmektedir, bu kavram 60lardan sonra değişmiştir.
(Kaynakça: Wikipedia)

1950lerden itibaren sinemamızda çekici ve tehlikeli kadın imgesi bolca kullanılmıştır. Kimisi öpücükleri ile düşmanlarını alt ederken kimileri eline silahı almaktan çekinmemiştir. Bazısı filmdeki kötülerde yana yer alır bazıları ise filmin kahramanıı olarak ve kahramanının yanında yer almışlardır.
Yeşilçam görselleri, afişleri ve filmlerden yakalanmış sahnelerden derlediğim yeşilçamdaki güzel kadınların filmlerindeki pozlarından veya dergilere verdikleri “femme fatale” pozlarından birkaç galeri derledik. Bu galerinin ilki sizlerle!!!. Internet üzerinde resmi paylaşan herkese teşekkürlerimizle… (Utku Uluer)

Femme Fatale listesi 01: Gülgün Erdem, Piraye Uzun, Ülkü Özen, Sevda Ferdağ, Sevtap parman, Feri Cansel, Mine Mutlu, Fatma Girik…

Galeri 001

2011 Sinematik Yeşilçam

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada 1 4 yıl yaşadı. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, 2016 yılından beri Açık Radyo'da Yeşilçam Arkeolojisi programını yapıyor...

2 thoughts on “Yeşilçam’da Femme Fatale – Galeri 01 (Femme Fatales in Turkish Cinema)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: