Yılmaz Güney & Halil Ergün: İZİN – 1975

Sevgili Sinematik Yeşilçam Dostları;

1 Mayıs ve 6 Mayıs günlerinin ülkemiz tarihine yazılı sayfalarda bıraktığı izleri hala yaşıyoruz. Kimi tarafta sorgulamadan yüceltme, kimi tarafta sorgulamadan yerme ve yoketmeyle, kamplaşmaya ve kendi takımını tutmaya körü körüne bağlı düşüncelerden kendimizi ne zaman tam olarak soyutlayabileceğimiz hala bir muamma…

“Bizler” ve “Onlar” tutuculuğunu bir yana bırakalım,

Sinematik ekibi olarak Alternatif Sinema Kültürü sloganıyla çıktığımız yolculuğumuzda takipçilerimizden aldığımız destek ve Yeşilçam’a duyduğumuz sevgiyle, arşiv ve kaynak bırakma çalışmalarımıza bir yenisini daha ekliyoruz.

1975 tarihli IZIN, Yılmaz Güney‘in hapishanede temel hikayesini şekillendirdiği ve 12 Eylül‘den sonra kayıplara karışan 1990’lı yıllarda sansürlenerek tv kanallarında birkaç kez gösterilmiş filmlerden biri.

1990’lı yıllarda Yeşilçam filmlerinden aldığı diyaloglar ve ses kayıtları ile kendine özgü bir tarz yaratan 2/5 BZ (Serhat)’nin Düzenin Yedi Ceddine albümünde kullandığı ses kayıtlarından birisi bu filme aittir.

Halil Ergün‘ün Yılmaz Güney’in hikayesinden beslenen tiradının gücünü hala koruduğu bu yarı belgesel nitelikteki çalışmayla, sinema filmlerinin kilit altına vurulduğu, Danıştay kararıyla gösterime sunulabildiği ve “yakılarak” yokedildiği zamanları bir daha asla yaşamamayı diliyoruz.

IZIN – 1975:

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

One thought on “Yılmaz Güney & Halil Ergün: İZİN – 1975

  • 7 Mayıs, 2010 tarihinde, saat 08:55
    Permalink

    tek kelimeyle şahanee!! olmuş.
    sizinde emeğinize saglık.

    B.Güngörmez

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: