Yeşilçam Müzikleri: Lalo Schifrin Anlatıyor Bölüm 2

Lalo Schifrin sinematikDizi müzikleri nasıl bestelenmelidir ?

Yeşilçam dönemindeki üretim hızının son 10 yıldır televizyon dizileri enflasyonu sayesinde tekrar yaşandığını görmekteyiz. Geçmiş ve günümüz arasında yapılacak ufak incelemeler neticesinde şunu söyleyebilirizki hikayeler daha geniş bir platformda ele alınıp kimi zaman gereğindende fazla geniş tutularak bir dönemin Brezilya Dizilerinin, Arkası Yarınlarının tadı yakalanmaktadır.

Hikaye, oyunculuk ve süreklilik konuları bir yana, yapım yönünden diziler furyasının en iyi özelliklerinden birisi zamanında kendi sinemamızın yaratamadığı endüstrileşmeyi müzikler alanında gerçekleştirebilmesi.

Tarzlarının beğenilme dereceleri, ulaştıkları insan sayısı bir yana Gökhan Kırdar, Kıraç, Ali Otyam vb isimler sayesinde dizi müziği besteciliği bu furyanın sektöre en büyük armağanlarından birisi haline gelmiştir.

Yeşilçam Müzikleri Deşifreleri çalışmamızı görsel paylaşımlarla desteklediğimiz serimizin ikinci bölümünde konuğumuz yine Lalo Schifrin ve dizi müziklerinin nasıl bestelenmesi gerektiğine dair fikirlerini, Mission Impossible canlı performansıyla beraber bizlerle paylaşıyor;Film Müzikleri Koleksiyoncusu: http://spaces.msn.com/soundtrackerturkiye


Facebook Yeşilçam Müzikleri:
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=7359262306&ref=ts

  1. bölümünde Lalo Schifrin dizi müziklerinin nasıl bestelenmesi gerektiğine dair fikirlerini, Mission Impossible canlı performansıyla beraber anlatyor.

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: