Deja View – Turkish Straw Dogs

Kartal Yuvasi Turkish Straw Dogs

2009 yılında Amerikada sahibi oldugu <strong>DARKMAZE</strong> studyoları tarafindan <strong>Çetin Inanç</strong> ve <strong><a href="http://wp.me/p1PYpB-5XL">Serdar Kebapçılar</a></strong> donemi ürünü yerli Rambo uyarlamalarimizdan <strong>KORKUSUZ</strong>u (Rampage) dvd olarak basarak Fantastik Türk Sinemasına büyük bir katkıda bulunan Ed Glaser, hazırlamakta olduğu video yorum programı Deja View serisinin bu bölümünü Natuk Baytanın Sam Pekinpach – Straw Dogs uyarlaması olan KARTAL YUVASI filmine ayırdı.

Videonun hazırlanması konusunda hazırladığımız yazı da epey katkı da bulunmuş (Buradan okuyabilirsiniz sinematikyesilcam.com/2013/06/kartal-yuvasi-yildiz-kenter-yesilcamin-remakeleri-bolum-2/)

Ilk versiyonunun çekilmesinden 40 yıl sonra yeni bir Amerikan uyarlaması ile tekrar gösterime girecek bu filmin 1975 yılında Turkiyede yapılmış uyarlaması ve bu uyarlamanın kendine özgü detaylarını incelerken Türk Sinemasi ve bizlere teşekkurlerini esirgemeyen <strong>Ed Glaser</strong>e sevgilerimizi yolluyoruz.

Ed Glaser Deja View: KARTAL YUVASI veya Turkish Straw Dogs

Ed examines “Kartal Yuvasi”, a version of Sam Peckinpah’s infamous film Straw Dogs from Turkey.

“Deja View” is a Telly Award-winning series that explores foreign remakes of popular American films.

Deja View – Turkish Straw Dogs

https://sinematikyesilcam.com/2013/06/kartal-yuvasi-yildiz-kenter-yesilcamin-remakeleri-bolum-2/

 

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: