Yeşilçam Müzikleri: YEŞİLÇAM’DA 007 James Bond

Altın Çocuk filmindeki James Bond öğeleri çok önemli o yüzden ona yeşilçamımızın ilk ciddi James Bond‘u dememiz yanlış olmaz. 2. dünya savaşı sonrası ortaya çıkan soğuk savaş döneminde casus filmleri çok önem kazanmıştı. Bu filmlerin bu kadar ilgi çekmesinin yanı sıra Istanbul’da casuslar için çok önemli bir yerdi. James Bond‘un “Rusyadan Sevgilerle (1962)” filmi bunu çok güzel işler zaten filmin bir kısmı Istanbul’da geçer. Giovanni Scognamillo‘nun “Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler” kitabında 50li ve 60lı yıllarda Istanbulu mesken tutmuş pek çok casus filmi olduğunu görürüz.  Bu gibi pek çok filmde Ennio Morricone besteleri kadar James Bond film müzikleride kullanılmış. Yeni James Bond filmi SKYFALL vizyona girince eski bir iletimiz aklıma geldi ve Gökay’ın 6 sene önce yaptığı Yeşilçam’da 007 araştırmasının bu konuya cuk oturacağını düşündüm.
Utku Uluer

YEŞİLÇAM’DA 007

Sevgili dostlarim;

Ian Fleming efsanevi karakteri James Bond‘u yaratırken hikayelerinin filmlere, filmlerin birer fenomene dönüşeceğini düşünmüşmüydü bilemiyorum.Ama sadece 007 filmleri ile tüm dünyayı saran ajan filmleri furyası beraberinde muzikleri ilede yepyeni bir akımı yarattı. Öyle ki Avrupada Ennio Morricone‘den Bruno Nicolai‘ye, Amerikada Jerry Goldsmith‘ten Lalo Schifrin‘e pek çok film müzik dehası Bondvari muziklerle kariyerlerine yepyeni albümler eklediler.

John Barry tüm dunyada 007 ile beraber bir marka halini aldı. Gunbarrel Opening olarak gecen açılışta efsanevi Bond yürüyüşü ve onun namlu içinde ki görüntüsü Bond’un marka haline gelişine yeterli oldu.

Yeşilçam Altın Çocuk, Altın Tabancalı Ajan, Casus Kıran tarzı pek cok filmiyle kendi usulunde Bondları uyarlamayı ihmal etmedi.

Başlangıçta sadece Fantastik Türk Sineması kapsamında ele alınabilecek avantür filmlerde kulaklarımızı senlendiren Bond melodileri zaman içinde Cuneyt Arkın’dan Kemal Sunal’a tüm efsanevi aktörlerimizin filmlerinde duyuldu.

Çetin Inanç‘ın Dünyayı Kurtaran Adam‘ından, Kemal Sunal & Natuk Baytan ikilisinin ürünü Yedi Bela Hüsnü‘ye, 007 yelpazenin her noktasında karşımıza çıkmayı ihmal etmedi.

Dunyada sarışın Bond, esmer Bond tartışmaları sürüp giderken rotayı biraz geriye çevirip Yeşilçam filmlerinin banko plaklarından olan 007 serilerinin listesine göz atalım;

Sean Connery :

1963 – From Russia With Love – John Barry
1964 – Goldfinger – John Barry
1965 – Thunderball – John Barry
1967 – You Only Live Twice – John Barry
1971 – Diamonds are Forever – John Barry

George Lazenby:

1969 – On her Majesty’s Secret Service (OHMMS) – John Barry

Roger Moore:

1973 – Live and Let Die – George Martin
1974 – The Man with Golden Gun – John Barry
1977 – The Spy who Loves me – Marvin Hamlisch
1979 – Moonraker – John Barry
1983 – Octopussy – John Barry

Yazan: Gökay GELGEÇ – YOJIMBOOO
Yazı daha önce
08 Aralık 2006 tarihinde: Gökay’ın Film Koleksiyoncuları Blogunda yayınlanmıştır

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: