Top 10: Yeşilçam sinemasının olmazsa olmazları Vol 2

Top 10: Yeşilçam sinemasının olmazsa olmazları Vol 2

10. Bıyıklı ton ton amca: Pala ya da Dali bıyığı olan bazen neşeli bazen aksi yaşlı amcalar. Bu amcalar ya fakir kızın sahte babası, kocası olurlar ya da balıkçı, kunduracı, iş adamı gibi pozisyonlarda esas kıza ve erkeğe yardım eden sevimli insanlardır.

9. 15 dakikaya tekabül eden baştan yaratılma durumu: Genellikle kadın oyuncunun saçının başının düzeltilmesi, konuşmasının köylü ağzından şehirli ağzına evrilmesi, şarkı söyleme yeteneği kazanması şeklinde vuku bulur. Kadına bunları öğreten değerli hocaları vardır. Bazen de kadının sokak kültürünü öğrenmesi icap eder. Tabi o zaman da değerli hocalara başvurulur. Tüm bunlara sebep çoğu zaman nispettir.

8. Çocuk korosu: Hep bir ağızdan şarkı söyleyen temiz giyimli sarışın çocuklardan oluşan topluluk. Ortalıkta şakıyarak dans ederler. Sevimli mi sevimlidirler. Korolarının “Şen Çocuklar”, “Minik Kuşlar”, “Neşe Korosu” gibi zekice isimleri vardır. Üzülünce küser, sevinince hoplaşırlar.

7. Uçurumdan yuvarlanan oyuncak araba: Kaza anında uçurumdan düşmesi gereken gerçek araba yerine kullanılır. Bazen başka film görüntüleri alınarak da bu eksiklik giderilebilir tabi. Bu durum tamamen yönetmenin inisiyatifine kalmış.

6. Uçurumdan yuvarlanan insan kuklası: Kaza ve intihar anlarında uçurumdan ya da binadan düşmesi gereken insan yerine kullanılır. Kolu başı ayrı oynar. Hemen anlarsınız bezden yapıldığını. Ama çığlık atarak düştüğü için yine de inandırıcıdır.

5. Şapşal ya da kurnaz kanka: Esas adamın yanındaki çok konuşan yaratık. Çoğunlukla esas adam kadar yakışıklı olmaz. Hatta mümkünse çirkin olur. Ama kendisine çok güvenir. Olayları eline yüzüne bulaştırır ve hep yalnız kalır. Ya ada ortamın çirkin kızı ona kalır.

4. Filmle aynı adı taşıyan bir şarkı: Eğer Yeşilçam içinde bir filmin adı “Karagözlüm” falansa bilin ki filmin içinde 5-10 kere “Karagözlüm” şarkısı söylenir. Film adından mı tasarruf edilmiştir yoksa şarkı mı patlatılmak istenir bilinemez. Ama ortalıkta çok pis bir reklam kurnazlığı dönmektedir.

3. Öpüşüyor gibi yapmak: Ama asla gerçekten öpüşmemek durumu. Yani dudak, dil hiçbir şey yoktur. Suratlar birbirine yaklaşır ve kameradan kaçılır. Ya da ışık kapanır. Ya da kafa öyle bir açıyla döndürülür ki görmek için sağ sol yapsanız bile asla göremezsiniz. Eğitim ister bu.

2. Duvarı kuşlu ev: Artık kimin eviyse,  Yeşilçam Türk filmlerinde sürekli kullanılan ev. Çünkü bu ev hem lüks hem de ferahtır. Belli ki fazla masrafa ve düşünmeye gerek kalmaz ve kendisi neredeyse bütün filmlere ev sahipliği yapmıştır. Bir yönetmenin aklına da o duvardaki kuşları kapatmak gelmemiştir. Belki yerdik.

1. Sahnenin sonunda kameraya girmek: Sahne biterken adamın ya da kadının kameraya doğru iyice yaklaşması ve kafaları kamera lensine yapıştığı için görüntünün kararması durumu. Neden yapılır bilinmez. Çok felsefik bir anlamı olabileceği gibi kamera kapatma düğmesinin çalışmamasından da kaynaklanıyor olabilir.

 

Yeşilçam sinemasının olmazsa olmazları… devamı belki gelecek…

Semra Uygun

27 Ekim 1981’de Şanlıurfa’da sarışın olarak doğdu. Önceki hayatında bir Urartu olduğu için burda doğması normaldi. Yoksa kesin Bavyera’da doğardı. İki özel yetenekle dünyaya geldi: 30 yaşına gelince 30 yaşında olduğunu göstermemek ve Taksim’deki biletçi kız taklidi. Okul hayatına inek olarak başlayıp nerd’e oradan da fırlamalığa yükseldi. Aralarda çılgın kız, rockçı, seksi şempanze, doll gibi şeyler de oldu. Özünde iyi biriydi ama. Felsefe okuyup üstüne reklamcılık cila yaptı. Editörlüktü, muhabirlikti, fotoğrafçılıktı, torna tesviyecilikti antin kuntin ne kadar iş varsa hepsini yaptı. Sonunda da en babasını, reklam yazarlığını, powerpoint’e hazırladığı CV’sinin başına koydu. Film ve müzik yazıları, burç yorumları, Twitter iletileri, maç tahminleri yazdı durdu. Halen de kasıyor. Güneş gözlüklerini, karpuzu ve taytı çok seviyor. Bir gün bir otel odasında ölü bulunacağına inanıyor. Bu arada Yeşilçam’a hala ağlar eder. En sevdiği çift Hülya Koçyiğit-Kartal Tibet, 5000 kere izlediği tek film “Malkoçoğlu”, onu ağlatan tek aktör Sadri Alışık ve kendine yakın hissettiği tek karakter Piç Rıza’dır. İzzet Günay teklif etse hayır demez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir