Çetin İnanç’tan Giallo ve Sado – Erotizm: Figen Han – YALAN (1976)

figen_han_sinematikYeşilçam’ın Erotik furyası döneminde ağırlıklı unsurun güldürüye dayandırılması ve bugün dönemin hatırlanan erkek oyuncularının bu tarzla şöhretlerini edindikleri bir gerçektir. Nitekim zaman ilerledikçe güldürü ile sululuk arasında gidip gelen onlarca örneğin içerisinde türe farklı tarzlarla yaklaşmayı deneyen yapımlarda mevcuttur.

Çetin İnanc‘ın 1976 yılında çektiği, başrollerinde Figen Han ve Erol Taş üçlüsünün yeraldığı YALAN filmi erotik sosları avantür ve sadizmle ve hatta giallo ile süsleyen bir örnektir. Figen Han’ın furya gereği (ve tabii ki beyaz slip külotlu partneriyle) bir yürütme organı olarak filmin erotik unsurunu ağırlıklı olarak üstlendiği yapımda sübyancılıktan kadın düşmanı psikopat katile devrin korku sinemasına hakim olan öğelerde yerini almaktadır.

Komiser Cemil’in (Yalçın Gülhan) yakalayarak hapiste 10 yıl yatmasına sebep olduğu kadın kasabı Halil (Erol Taş) içeride geçirdiği süre boyunca intikam planları yapmış ve Cemil’in karşısındaki daireye kardeşi ve seks düşkünü sevgilisini yerleştirmiştir. Bununla beraber Cemil’in zeka özürlü kız kardeşinin (Necla Soylu) peşinde de Halil’in diğer bir adamı bulunmaktadır.

Hapiste olduğu dönem bitmek üzereyken genç bir kız Halil’in teknikleriyle jiletle parçalanarak öldürülür. Katilin tarzını iyi tanıyan Cemil eski hesapların tekrar açılacağını anlamakta gecikmez. Halil’i yakalamasını sağlayan striptizci onu katile ulaştıracaktır ancak planı beklediği gibi gelişmez. Halil hapisteyken hazırladığı sistemli intikam planında yalnız değildir ve kardeşiyle birlikte çalışmaktadır. Hedeflerinden biriside Cemil’in kızkardeşidir.

yalan_sinematik_yalcin_gulhan4yalan_sinematik_erol_tas2

İnanç usulü bir kurmaca içerisinde bir dakika bile düşmeyen tempo cinayetler arasına sevişme ve striptiz sahnelerini eklemeyi de ihmal etmez. Öyle ki Yalçın Gülhan’ın telefonla arayıp kardeşine geç geleceğini bildirmesini istediği Figen Han bir kapılık mesafeyi yürümeden partneriyle bir sevişmeyi kotarır, jet hızında ki erotizm sokaktan geçen üçlü bir erkek grubunu da röntgen temasıyla içerisine dahil eder.

Necla Soylu’nun balkona çamaşır asmak için çıktığı sahne yağız delikanlılar içinde bulunmaz bir fırsattır. Kadın kasabının kurbanlarının çıplak olmak koşuluyla öldürüldüklerini de eklemek gerekir.

yalan_sinematik7yalan_sinematik_yalcin_gulhan5

Erotizmin süslediği diğer adrenalin öğesi olarak sadizm ise kendini kimi zaman dahiyane stillerle göstermektedir. İtfaiye kovası ile adam boğmak, buharlı pres ütüyle kadın konuşturma gibi taktiklerle coşan sahneler anlık zumlar ve cami avluları gibi mekanlarıda içine katan uçsuz bucaksız kavga sahneleriyle sona yaklaşır.

Dahiyane buluşlar ise filmin kopma noktalarının temelini oluşturmaktadır. Üzerine Erol Taş’ın resminin ilştirildiği sabıka dosyası kaydı aslında ticaret sicil kaydıdır. Avantürün olduğu bir Yeşilçam senaryosunda elbette ki olmazsa olmaz racon unsuru ise Gülhan’ın yakaladığı harici bir kadın kasabının sözlerinde gizlidir;

“Bu benim usulüm değil. Ben jiletle kadın kesmem, ustura kullanırım.”

yalan_sinematik_erol_tas3 yalan_sinematik_figen_han1

Not: İtalyan yönetmenlerin giallolardan zombi filmlerine geçmeye hazırlandığı bir dönemde Yeşilçam’ın kendi pazarına yönelik dönem filmlerinden birisini izlemek isterseniz (ve tabii ki “ben böyle tu kaka şeyler izlemem” demeyenlerdenseniz) kaçırmayınız.

Yazan : Gökay GELGEC – Yojimbooo

YALAN resim galerisi :

(Bazı resimler 18+ öğeler içermektedir. Resimleri orjinal boyutlarında görmek için üstlerine tıklayınız)

yalan_sinematik_erol_tas1yalan_sinematik_erol_tas4yalan_sinematik_yalcin_gulhan3yalan_sinematik_figen_han2

yalan_sinematik6yalan_sinematik2yalan_sinematik4yalan_sinematik_figen_han3

yalan_sinematik3yalan_sinematik5yalan_sinematik_yalcin_gulhan6ISTE-YALAN-FILMININ-AFISI-FIGEN-HAN__36100681_0

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

3 thoughts on “Çetin İnanç’tan Giallo ve Sado – Erotizm: Figen Han – YALAN (1976)

 • 22 Ağustos, 2008 tarihinde, saat 01:37
  Permalink

  hahahah! forever erotizm,yangin sondurme kovasi muhtesem 🙂

  disi silva

  Yanıtla
 • 27 Aralık, 2011 tarihinde, saat 10:54
  Permalink

  "karşısında ki" değil "karşısındaki" olacak. Canım yazı mahvolmasın.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Arapça Sinematik – Yalan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: