Atıf Yılmaz & Sadri Alışık: Gelinlik Kızlar

Yönetmen:Atıf Yılmaz
Senaryo : Hamdi Değirmencioğlu

Yapım yılı: 1972

Sadri Alışık: Sadi Ateş
Zeynep Değirmencioğlu: Ayşe
Meral Taygun: Nevin Ateş
Yeşim Tan: Gül
Ayşin Atav: Lale
Sertan Acar: Ali
Nevzat Okçugil: Dadı
Mümtaz Ener: Hapishane Müdürü
Leman Akçatepe: Ali’nin Annesi
Renan Fosforoğlu: Ali’nin bakkal dayısı
Göksel Kortay: Sadi’nin kız arkadaşı gülçin
Muadelet Tibet: Gülçin’in Annesi
Tanju Şarman: Nevin’in eski kocası

Gelinlik kizlar sadri alisik 001

Çerez eşliğinde, yağmurlu bir havada can sıkıntısına birebir iyi gelebilecek duygusal bir Türk filmi.

Gelinlik kizlar sadri alisik 002
Yüksek çözünülürlükte Afiş:Üzerine Tıklayarak Büyütünüz

Gerisini tahmin etmek çok zor olmasa da filme katılan duygusal öğeler, abartılmış espiriler filmi bezerken Sadri Alışık‘ın sesinden “ben seni unutmak için sevmedim“i , ayrıca daha önce 1970 yapımı Aşktan Da Üstün filminde Zeki Müren’in seslendirdiği “yum o güzel gözlerini yum” ninnisini küçük Lale’nin (!) ağzından dinlemek de keyifli.

Sadri Alışık‘ın birkaç filmde altında Sadi Ateş yazan ve serçe parmağını hafifçe ısırdığı meşhuır fotoğrafı da burada duvarlara boydan boya asılmış bir afiş olarak karşımıza çıkar. Böyle benzer bir afiş örneğini Türkan Şoray‘ın gözlerini vurgulayan , yağlı boya resim havasındaki o meşhur afişi ve siyah beyaz renkteki , Marilyn Monroe tarzı saçlarla bir gülüş attığı (yirmili yaşlarındaki hali) o pozları için de verebilirim. Bir filmin dekorunu başka bir filme dekor olarak kullanmak gibidir sanki. Dikkatli izleyicilerin hemen yakalayabileceği bir ayrıntıdır.

Halen hizmet veren ünlü balık restorantı Façyo’nun da adını ilk bu filmde duymuştum. Yıllar evvel Sarıyer Kireçburnu’ndaki bu güzel lokantanın önünden geçerken filmdeki mekanın gerçekten var olduğunu bilmek beni pek neşelendirmişti.

Mini etekler, kocaman kravatlar, iri büyük kurdeleler, üzerine sanki renkli bal dökülmüş havasındaki gazlı balonlar, bakkal çırağının sepeti , hapishane sahnelerinin çekildiği mekan Sultanahmet ve daha nice ayrıntısı ile insana 70’leri ciğerlerine doya doya çektiren bir film bu. Sadi Ateş’in gardrobunda bordo renkli bir takımının olmasını bilmek bile güzel.

Sinemaseverlerin sadece iki filmde (Şeytan ve Gelinlik Kızlar) görebildiği Meral Taygun da benim için hep bir muamma kalmıştır. Yeni öğrendim ki 1995 Hollanda yapımı Mykosch filminde Jolanda karakterini canlandırmış aynı zamanda da 1992 yapımı Survival adlı filmde de oyuncu direktörü olarak görev yapmış. Sinemadan kopmadığı fikrine kani olduğum Meral Hanım’ın bugün nerede ne yaptığını halen merak ederim.

Zeynep Değirmencioğlu‘nun demirbaş sevgilisi rolünde gördüğümüz Sertan Acar‘ın iki seneye sığdırdığı altı filmlik sinema kariyerindeki en esaslı rolü de bence bu filmdeki Ali rolüdür.

Yazan: Dilek Gürses

Gelinlik kizlar sadri alisik 0016

Gelinlik kizlar sadri alisik 0018

Dilek Güven

Çilek, 1974 Berlin doğumlu... Yani gurbetçi... Yani video devri çocuğu...Küçüklük idolleri Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal... Gülmeyi çok sevmesinin suçlusu onlar. Jön dedin mi Ayhan Işık'ı, aktrist dedin mi Türkan Şoray'ı getirir aklına ilk. Bir kız çocuğu olarak karateyi sever çünkü Cüneyitseverdir. Cüneyitseverdir çünkü Cüneyit Arkın aynı zaman da romantiktir. Hülya Koçyiğit koşuşu diye bir koşma stili benimsemiştir, öyle koşar. Otriş ve şapka güzel şey diye düşünür, balıkçı güzeli Azize gibi şarkı söylediğini hayal eder ara sıra Binlerce film karesini, repliği, ayrıntıyı, kırıntıyı hepsini farkında olmadan sadece beynine değil yüreğine de kaydetmiş Çilek hanımın lisede edebiyat bölümünü seçmesinin altında 6 Edebiyat A sınıfı Hababamcıları ve Mahmut Hoca yatar.İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu Çilek hanım artık arada sırada yazsa da eski Yeşilçam filmlerini hâlâ çocukluğundaki şevkle ayıla bayıla izlemekte, meraklısına rast geldi mi dönem filmlerinin kritiğini yapmaya mesai harcamaya hiç... ama hiç üşenmemektedir.

2 thoughts on “Atıf Yılmaz & Sadri Alışık: Gelinlik Kızlar

  • 21 Temmuz, 2010 tarihinde, saat 16:13
    Permalink

    merhaba,
    filmde Sadri Alışık'ın söylediği"ben seni unutmak için sevmedim" adlı parçada ona eşlik eden kadın ses kimdir?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: