Dinçer Çekmez’in ardından…

sinematik_yesilcam_dincer_cekmez00

2013 yılı beraberinde yaprakları dökerek ilerlemeye devam ediyor. Yeşilçamın kayıplarını ilk elden sosyal medyadan alıyor ve ardından medyanın alışılagelmiş ağdalı köşelerinden takip ediyorum.

Yeşilçamın kayıplarının sitemizde haber olarak verilip verilmemesi konusunda her zaman düşüncelerim oldu. Açıkçası Alternatif Yeşilçam Kültürü felsefemize yakışacak olanın, sanatçıları ölümsüzlüklerine uğurlaken de onlar adına yapmış olduklarımızı gözden geçirebilmek olduğunu düşünüyorum.

2012 yazında Metin Erksanı uğurlarken büyük ustanın ardından herkesin  Erksan sineması kültürüne haiz birer profesör oluşuna şahit oldum. Ustanın adına KADIN HAMLET i kaleme almış olsamda TRT nin aşka gelerek Müthiş Bir Tren‘den İntihar‘a ustanın kısa klasiklerini o rüzgarla yayınlamış olmasıyla Erksan sinemasi için daha çok yapacağımız çalışma olması gerektiğini anladım. İnsanların mezarlarının başında toplanmasındansa yaptıklarının gelecek kuşaklara aktarılmasıyla onlara karşı vefaların en büyüğünün gösterilebileceğini düşünüyorum.

Dinçer Çekmez medyanın kanıksanmış sahteliğine karşı, insanımızın kalbinde kazandığı sevgiyle ne tatlı su enteli ne de sosyal medya samimiyetsizliğine bulaşmadan her yaştan her evden insanın sevgisiyle uğurlanıyor. Bir ülkede her eve girebilmek değil ancak o evde bir ömür misafir kalabilmek çok  zor.

Böylesine zoru başarabilmiş önemli bir oyuncu içinde ne yaptığımızı ve neler yapabileceğimizi düşünürken 2007 yılında Yeşilçam Müzikleri Deşifreleri çalışmalarım arasında hazırlamış olduğum Inek Şaban albümüne rastladım. Dinçer Çekmezin unutulmaz karakteri Kara Mitat ve karpuzcu Şabanın diyaloglarından Herbie Mann imzalı fon müziklerine filmden hatırladıkça gülümsediğimiz pek çok detayı yeniden paylaşıp bizleri bir ömürboyu güldürmeye devam edecek bu ustalara saygımızı sunuyorum.

Gökay Gelgec

sinematik_yesilcam_dincer_cekmez02sinematik_yesilcam_dincer_cekmez01

İNEK ŞABAN Soundtrack  ( Klasör şifresi : sinematik )

Albümü indirmek için buraya tıklayınız.

O KADAR !

dincer_cekmez_hayatini_kaybetti_h34756

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: