Onar Films’ten Kızıltuğ Dvd’si

1
1033

Bir süredir Yunanistan’da faaliyet gösteren Onar Films’in çalışmalarını çoğu kişi gibi bende dikkatle takip ediyorum. Türk fantastik sinemasının en nadir örneklerini sunan Onar Films, 2008’in nisan ayında Kızıltuğ filmini yayınlayarak bir kere daha gönüllerimizi fethetti. Bu sefer ki fetih öyle sıradan bir fetih değil. Onar Films’in bu 10. DVD’sini birde 40 sayfalık bir booklet süslüyor.

Rahmetli Metin Demirhan ve Giovanni Scognamillo’nun ortaklaşa yazdığı Fantastik Türk Sineması’nda belirtilen tarzlara göre, bilinen bütün Türk fantastik filmler sıralanmış. İngilizce olarak yazılan booklette filmlerin hem Türkçe isimleri hem de İngilizce tercümelerine yer verilmiş. Bazı filmlerin kısaca tanıtımlarının yanı sıra bol bol da afiş yer alıyor. Blogumuzun yiğit yazarları Gökay Gelgeç ve Utku Uluer‘in de katkıda bulundukları booklet insanın iştahını kabartıyor (yandan giriş yazısını görebilirsiniz, tıklayarak büyütün). Keşke Baytekin, Kırbaçlı Yosma, Mandrake Killing’in Peşinde gibi filmlerde gün ışığına çıksa.

Booklet insanı derin bir hüzne boğarken, Kızıltuğ filmini seyrederken kendime geliyorum. Onar Films tıpkı diğer DVDlerde olduğu gibi yine kusursuz bir iş gerçekleştirmiş. Profesyonelce hazırlanan DVDde yine Filmin yanı sıra çeşitli ekstralar yer alıyor. Atıf Kaptan ve Turan Seyfioğlu’nun biyografilerinin dışında film çekimlerinden fotoğraflar, Cici Can, Altın Çocuk, Kaptan Swing ve Maskeli Üçler filmlerin trailerları ve Türk Fantastik Sineması ile ilgili bir belgeselin ilk bölümünü seyredebilirsiniz. Maskeli Üçler Traileri ise keşke olsada seyretsek diye yine beni hüzüne boğarken Kızıltuğ filmini seyretmek için koltuğa gömülüyorum ve hüzünlerimi evde bırakıyorum.

Kızıltuğ Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun sinemaya aktarılan 6 filminden ilki ve tarihi kahramanlık filmlerinin prototipi olarak kabul edilmektedir. İstanbul’un Fethi (1951) filmini yöneten Aydın Arakon, Kızıltuğ’da yine Turan Seyfioğlu’nu başrol için uygun görmüş. Henüz 40 yaşında iken 1961 yılında aramızdan ayrılan Türk sinemasının ilk starı olan Turan Seyfioğlu bu filmde iki rolde birden oynuyor. Turan Seyfioğlu filmde orta asyayı duman eden Otsukarcı dışında, Hasan Sabbah’ın korkak oğlu şehzade Halit’i de oynuyor. Filmin diğer bir özelliği ise yaşlı başlı adamlar olarak tanıdığımız Nubar Terziyan, Mücap Oğluoğlu, Hasan Ceylan gibi oyuncuların gençliklerinide görebilmemiz.

Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Aydın Arakon
Görüntü Yönetmeni: İlhan Arakon
Oyuncular: Turan Seyfioğlu, Mesiha Yelda, Cahit Irgat, Atıf Kaptan
Konu: Timuçin’in ricası üzerine Horosan’a gelen Otsukarcı, Hasan Sabbah’ın oğlu Halit ile benzerliğinden dolayı, onun yerine bir yarışmaya katılır.
Tür: Tarihi macera

Yazan: Ercan Demirel

Note for ONAR FİLMS: Please release “Örümcek – The Spider” as soon as possible 🙂