Onar Films’ten Kızıltuğ Dvd’si

Bir süredir Yunanistan’da faaliyet gösteren Onar Films’in çalışmalarını çoğu kişi gibi bende dikkatle takip ediyorum. Türk fantastik sinemasının en nadir örneklerini sunan Onar Films, 2008’in nisan ayında Kızıltuğ filmini yayınlayarak bir kere daha gönüllerimizi fethetti. Bu sefer ki fetih öyle sıradan bir fetih değil. Onar Films’in bu 10. DVD’sini birde 40 sayfalık bir booklet süslüyor.

Rahmetli Metin Demirhan ve Giovanni Scognamillo’nun ortaklaşa yazdığı Fantastik Türk Sineması’nda belirtilen tarzlara göre, bilinen bütün Türk fantastik filmler sıralanmış. İngilizce olarak yazılan booklette filmlerin hem Türkçe isimleri hem de İngilizce tercümelerine yer verilmiş. Bazı filmlerin kısaca tanıtımlarının yanı sıra bol bol da afiş yer alıyor. Blogumuzun yiğit yazarları Gökay Gelgeç ve Utku Uluer‘in de katkıda bulundukları booklet insanın iştahını kabartıyor (yandan giriş yazısını görebilirsiniz, tıklayarak büyütün). Keşke Baytekin, Kırbaçlı Yosma, Mandrake Killing’in Peşinde gibi filmlerde gün ışığına çıksa.

Booklet insanı derin bir hüzne boğarken, Kızıltuğ filmini seyrederken kendime geliyorum. Onar Films tıpkı diğer DVDlerde olduğu gibi yine kusursuz bir iş gerçekleştirmiş. Profesyonelce hazırlanan DVDde yine Filmin yanı sıra çeşitli ekstralar yer alıyor. Atıf Kaptan ve Turan Seyfioğlu’nun biyografilerinin dışında film çekimlerinden fotoğraflar, Cici Can, Altın Çocuk, Kaptan Swing ve Maskeli Üçler filmlerin trailerları ve Türk Fantastik Sineması ile ilgili bir belgeselin ilk bölümünü seyredebilirsiniz. Maskeli Üçler Traileri ise keşke olsada seyretsek diye yine beni hüzüne boğarken Kızıltuğ filmini seyretmek için koltuğa gömülüyorum ve hüzünlerimi evde bırakıyorum.

Kızıltuğ Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun sinemaya aktarılan 6 filminden ilki ve tarihi kahramanlık filmlerinin prototipi olarak kabul edilmektedir. İstanbul’un Fethi (1951) filmini yöneten Aydın Arakon, Kızıltuğ’da yine Turan Seyfioğlu’nu başrol için uygun görmüş. Henüz 40 yaşında iken 1961 yılında aramızdan ayrılan Türk sinemasının ilk starı olan Turan Seyfioğlu bu filmde iki rolde birden oynuyor. Turan Seyfioğlu filmde orta asyayı duman eden Otsukarcı dışında, Hasan Sabbah’ın korkak oğlu şehzade Halit’i de oynuyor. Filmin diğer bir özelliği ise yaşlı başlı adamlar olarak tanıdığımız Nubar Terziyan, Mücap Oğluoğlu, Hasan Ceylan gibi oyuncuların gençliklerinide görebilmemiz.

Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Aydın Arakon
Görüntü Yönetmeni: İlhan Arakon
Oyuncular: Turan Seyfioğlu, Mesiha Yelda, Cahit Irgat, Atıf Kaptan
Konu: Timuçin’in ricası üzerine Horosan’a gelen Otsukarcı, Hasan Sabbah’ın oğlu Halit ile benzerliğinden dolayı, onun yerine bir yarışmaya katılır.
Tür: Tarihi macera

Yazan: Ercan Demirel

Note for ONAR FİLMS: Please release “Örümcek – The Spider” as soon as possible 🙂

One thought on “Onar Films’ten Kızıltuğ Dvd’si

 1. http://www.bloglaryarisiyor.com.au.tc

  BLOGlar YARIŞıyor Kampanyamıza Sizlerde Destek Olun, Sizlerde Blogunuzun Değer Kazanmasını Elde Edin…Bize Destek Vermek ve Destek Almak Çerçevesinde Bir Kampanya İle Karşınızdayız.

  Kampanya Dahilindeki Yarışmamız, Blog Yayıncılığını Geliştirmek ve Desteklemek Adına Düşünülmüş Olup, Blog Reklamlarını Basın Yayın Organlarınca Bazı Kurum ve Kuruluşlar Tarafından Reklam Politikasıyla Tanıtıma Sunmak Amaçlanmıştır.Bu Tanıtım İle Blogunuz; Bazı Gazete,Dergi ve Tv Yayını Kuruluşlarınca Sunuma Çıkarılacaktır.

  Yarışma Sonucuna Göre, Sitemize Kayıtlı Bulunan Bloglar, Sitemizi Ziyaret Eden Her Kişi Tarafınca Görülüp, Blogunuz Yarışma Listesi Üzerinde Yönlendirme Linki Olarak Listemizde Bulunacaktır.

  Yarışmanın Düzenlenmesi Konusundaki Amacımız, Ülkemiz İnsanına ve Uluslar Arası Platformda İnternet Web Paylaşım Ağının Herkesce Kabul Görmüş Yararlarına Bizde Destek Olmak İstedik.Felsefemiz, İyiyi, Güzeli, Doğruyu Bulmak, İnsanlık Aleminde Yardımlaşmak ve Paylaşmaktır…

  Düşüncelerimize Binaen Kampanya Dahilinde Başlattığımız Yarışmamız;
  5 Mayıs 2008 Tarhinden İtibaren Geçerlilik Kazanmıştır.Yarışmamız Bir Aylık Süreyle 5 Haziran 2008 Tarihinde Sona Erecektir.

  Yarışmaya Katılım Kuralları:
  • Yarışmaya Katılım Tamamen ÜCRETSİZDİR, Yarışma Sonucuna Göre İlk Üç Listede Yer Alan yani Beğenilen Bloglar Kampanyamız Gereği ÖDÜLLENDİRİLECEKTİR.Ödüller Aşağıda Açıklanmıştır.
  • Blogger/BlogSpot, Blogcu, Bloggum, Blog.Com, SosBlog, BlogSayfasi, BlogOsfer,… Gibi Domain Adresi Üzerinde “Blog” Kelimesi Bulunan;Yani Blog Olduğu Belirli Olan Tüm Bloglar Yarışmaya Dahil Edilirler.
  • Yarışmaya Katılacak Blogların Spam ve Diğer Zararlı İçerikleri Barındırmaması Gerekir, Şüphesiz ki; Kampanya Dahilindeki Blog Yarışmamız, Uygunusuz İçeriklerle, Sansür Uygulanan Bir Yayın Alanı Değildir.
  • Blogumuza Katılım Herhangi Bir Yaş Sınırı Gerektirmez. Blogculuk Yayıncılığını Geliştirmek, İndexlenen İnternet Kaynaklarına Ulaşımları Kolaylaştıracaktır.
  • Yarışmaya Katılım Eğer ki; 4 Haziran’a Kadar 100 Blog Yarışmacısına Erişemezse Kampanya Dahilindeki Yarışmamız da İptal Edilecektir.Umuyoruz ki; ToplamKatılım 4 Haziran Tarihine Kadar 100 Katılımcı’dan Fazla Olsun…Sizin Desteklerinizle Bu Olacaktır.
  • Yarışmaya Katılım Hit – Oylama Şeklinde Olacağından; Sitemizden Sadece Tek Girişte Kendinize veya Bir Başka Yarışmacı Blogcuya Oy Verebilirsiniz, Oylamalar Bilgisayar IP Yoluyla Yapıldığından Tek Giriş İle Bu Tür Propoganda Hileleri Önlenmeye Çalışılmıştır.

  Yarışma Sonucuna Göre ÖDÜLLER;
  1. Canon PowerShot A560 Dijital Fotoğraf Makinası
  2. 5’li DVD – CD SETİ En Son Çıkan Karma Filmler
  3. 3 Adet Temel Bilgisayar Eğitim Kitabı ve PC El Kitabı

  Haber 3 Sitesi Üzerinde, 5 Haziran Tarihi’nde Sona Erecek Olan BLOGlar YARIŞıyor Kampanyamızın Sonuçları ve Yarışmaya Katılan Tüm Blog Siteleri Listenecektir.
  İstanbul Güne Bakış Gazetesi Yoluyla Derece Yapan Bloglarımızın İçerik ve Tanıtımı, Kampanyamız Hakkında Bilgilendirmeler, Gazete Yayıncılığı Olanağı İle Yayınlanacaktır…
  Belkide En Büyük Ödül Bu Olsa Gerek !

  HAYDİ Ne Duruyorsunnn … .. .

  Yarışmamıza Katılan Tüm Bloglara Teşekkür Ederiz, Saygılarımızı Sunarız !

  YARIŞMAYA KATIL

  © Cophright 2008 – BloglarYarisiyor Desing Company
  http://www.bloglaryarisiyor.com.au.tc[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir