Yeşilçam Arkeolojisi: Saygın Facebook Grupları

Insanların hayatına intikal devrinde pek çok gülünç duruma şahit olduğumuz sosyal medyanın, gerçek yaşamda kendisini geliştirebilmiş insanların birikimlerini paylaşıma başlamasıyla beraber güzel yönlerini keşfe başladık. Ahmet öğretmeni, liseli Ayşeyi, ülkesini, dinini seven bir milyon kişinin bulunmasının ardından nihayet meraklısına özgü konuları sevebilecek insanların buluştuğu saygın grupların oluşu gecikmedi.

Bazı gruplar zaman içerisinde paylaşım enflasyonu, ego ve maymun iştahlılık sebebiyle facebook çöplüğünün derinlerinde kaybolurken veya bölünürken, bazı gruplar çizgisisinden ödün vermeden saygın bilgi paylaşımına devam ediyor. Bu noktada seçtiğim 3 grupla Yeşilçam ve Yeşilçamla kesişen sanatsal ve özgün grupları tanıtmak istedim.

darulbedayi

DARÜLBEDAYİ :

Filiz Terzi‘nin düzenli paylaşımlarıyla Türk tiyatro tarihi ve tiyatrodan seslendirmeye, seslendirmeden kamera önüne transfer olmuş pek çok sanatçıyla ilgili tarihi dökümanın paylaşıldığı güzel bir grup. Darülbedayinin Kurucularından Muhsin Ertuğrulun prova notlarına Türk tiyatrosunun bayan efsaneleriyle ilgili bilmediğiniz pek çok bilgiye klasörize edilmiş bir şekilde ulaşabilmeniz mümkün.

Grup linki

tuncel_kurtiz

YEŞİLÇAM VE TRT FİLMLERİNDE SESLENDİRME :

Emrel Aykut Akalın, Sinematik Yeşilçam takipçileri için tanıdık bir isim. Film Karelerinde Yeşilçam paylaşımlarımızın başlangıcını sağlayan ve aktif olarak oyunculuk yapan dostumuz, seslendirme konusunda ki tecrübelerini hem bu sanatçılarının grup vasıtasıyla bir araya gelmesini sağlayarak hemde zaman içerisinde oldukça doyurucu bir arşivi oluşturarak paylaşmaya devam ediyor. 80li yıllarından TRTsinden 90lı yılların Show Tv dublajlarına çok ilginç bilgilere ulaşabilmek mümkün. Ayrıca sadece sesiyle insanların sevgisini kazanmış sanatçıların fotoğraflarınıda bulabilirsiniz.

Grup Linki

agır_suc yuvanin_bekçileri

YEŞİLÇAM LOBİLERİ :

Yıllardır izlediğimiz filmlerin setlerinden veya negatiflerinden hazırlanarak zamanında sinema salonlarının lobilerini süslemiş kartların paylaşıma açıldığı bu grupta yine meraklısına özel çalışmalardan biri. Avustralyada yaşayan dostumuz Hüseyin Hüsnü ve Nilgün Erdinçin düzenli paylaşımlarıyla melodramdan avantüre her tür filmden lobi kartlarını bu grupta bulabilmek mümkün. Ayrıca bu çalışmaya ticari olarak yaklaşmak isteyeceklere paylaşımların ait olduğu arşivcinin logosuyla yapıldığını hatırlatalım.

Grup Linki

Bununla beraber Sinematik Yeşilçam olarak tanıtımı için özel bir çalışma yapmadan kendiliğinden gelişmekte olan güzel bir sayfamız daha mevcut. Aşağı yukarı bir buçuk aylık bir mazisi olan Erol Taş sayfamız günden güne katılan üyeler sayesinde büyük sanatçımızın sevenlerinin ne kadar çok olduğunu gösteriyor.

Erol Taş sayfası

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir