Yeşilçam Müzikleri Külliyatı

Yeşilçam Müzikleri KülliyatıSevgili Sinematik dostları,

2007 yılında çıktığımız Altertnatif Yeşilçam Kültürü yolculuğunda birbirimizi tanımamızı ve Sinematiği oluşturmamızı sağlayan paralel oluşum Ercan Demirel ve Cem Şeftalicioğlu‘nun önderliğinde kurulmuş olan Diskotek sitesiydi. Türk popüler müzik tarihini en doğru bilgi ile külliyata geçirmeyi misyon edinen Diskotek türünün en ciddi ve tek örneği.

Diskoteğin forum ile beraber hizmet verdiği dönemde küçük bir başlık olarak ele aldığımız ve zamanla ayrı bir bölüme dönüşen Yeşilçamda Kullanılan Yabancı Film Müziklerinin deşifresi konusu Diskoteğin yeni sunumunda da yerini aldı. Yaklaşık 6 senedir Facebook üzerinde aktif olarak devam etmekte olan Yeşilçam Müzikleri grubumunuzun çalışmaları ve buna paralel olarak Sinematik te ilgili filmlerin incelemeleri veya besteciler üzerine yaptığımız incemelerde yerini alan popüler kültür öğemiz artık bir bilinmeyen olmaktan çıkıp tarihi literatürde ki yerini alıyor.

Yeşilçam Müzikleri Külliyatı

Şu ana kadar yapmış olduğumuz deşifreleri sanatçı, albüm ismi, kullanılan film isimlerinden örnek ve albüm kapaklarıyla siteye işliyoruz ve güncellemeler sürekli olarak devam etmektedir.

Literatüre katkıda bulunmak isteyenler sitenin sol kısmında bulunan Add Record kısmına tıklayarak albüm ve sanatçı bilgilerini paylaşabilir. (Albümler eklenirken Zafer Dilek, Osman İşmen gibi sanatçıların yapıtları zaten sitede yer aldığı için yabancı albümlere yoğunlaşılmaktadır.) Eğer eklemede sorun yaşarsanız bu başlığın altına mesaj atabilirsiniz. Eklenen albüm bilgileri moderasyon işlemi ardından sitede yayınlanmaktadır.

300px-Bedia_Bekarlıktan_Vahi_Öz.Serengil_45lik

Yeşilçam Filmlerinde Kullanılan Albümler Diskografisi http://www.diskotek.info/Artist/Details/Yeşilçam%20Filmlerinde%20Kullanılan%20Albümler%20Diskografisi

Facebook Yeşilçam Müzikleri Grubu https://www.facebook.com/groups/7359262306/

Facebook Diskotek Sayfası : https://www.facebook.com/groups/516719421697619/

 

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: