İnsanları Seveceksin : 2013 kapanırken …

insanlari_seveceksin_banner

2013 yılı son günlerini yaşarken, sezonlar boyu devam etmiş ve senaryosu tıkanmaya başlamış bir dizinin final mi yoksa taze kanla yeni bir noktaya evrilişini mi izleyecek olacağımızın ikilemi içerisindeyiz.

Dizinin senaryosunda iyi ve kötüler bulunmuyor. Herkes kendi haklılığı uğrunda vargücüyle elindeki kozları kullanmaktan kaçınmıyor. Yeşilçam üzerinden konuya bir bakışta bulunmamız gerekirse Komiser Cemilin meşhur tiradında geçen Rüşvet ve Yolsuzluğun ülkenin en önemli problemi olduğu gerçeğinin yıllardır değişmemiş olduğunu görüyoruz.

Öte yandan Yeşilçamın yıllarca savunduğu ezilenlerin yanında olmak konusunda ezilen kişilerin aslında toplumun hangi sınıfı olduğuna dair bilindik mesajların artık geçerli olmadığı aşikar. Eskiden yanında olunan grupların bugünün siyasi gücünün temelini oluşturduğunu unutmamak gerekiyor.

Dünya tarihine basitçe göz atıldığında en baskıcı rejimlerin dahi uzun yıllar boyunca iktidarda kalışının temel sebebi ezilen olarak belirtilen ve genellikle nüfusun en büyük kesimini oluşturan bireyler için yapılmış hizmetlerle gerekli desteği sağlamış ve iktidarlarını sürdürmüş olduklarını söyleyebiliriz.

Bu noktada kimin ezdiği değil ezilen gruplar arasında ki işbirliği ve dayanışmanın diğerlerini öteki olarak görmeden tek bir ses halinde ön plana gelmesi gerekmekte. Çünkü kendine sağlananın sistemin devamı için verilmiş geçici birer culus bahşişi olduğunun farkında olmayan onlarca insan var.

Eğitim ve dünya görüşü farklılıkları aynı grup içerisinde olmasına dahi sistemden hoşnutsuz bulunan insan gruplarının birbirlerine dahi düşmanlık beslemesine sebep oluyor. Ana sorun ertelenirken arada ki iletişimsizliğin daha çok arttığı ise şüphesiz. 

Gruplar arası çekişmelerin mevcut sistemi diktatik bir noktaya kaydırmaması ve ülkeye eli sopalı bir adam lazım gibi bir saçmalığı özlemi duyulan sistem olarak umut haline getirmemesi için temelde çok basit ama gelecek için önemli bir adımla işe soyunmak gerekiyor.

İki insanın arasında ki en uzak mesafeye oynamanın zamanı geldi sayılır. Artık birbirine sarılma ve sevmeyi öğrenmenin vakti geldi. İnsanların birbirlerini sevmeleri, birbirlerine kin duymaktan daha çok ömürlerini uzatır.

 Eğer bu zamana kadar verilen ‘Halk Bunu İstiyor’ masalından yeterince usandığınızı hissediyorsanız ve hayatınıza aynı keskin çizgilerle devam etmemek için 2013’ün yeterli bir dönüşüm yılı olduğuna dair inancınız varsa, 2014 yılında senaryosu yapımcılar değil figuran olarak görülen çoğunluğun bizzat kendisi tarafından şekillendirilecek yeni sezonun başlangıcını beraberce seyre koyulacağız.

Yazan: Gökay GELGEÇ – Yojimbooo

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: