İnsanları Seveceksin: Yeşilçam’da Dev Hıyar ekolü

insanlari_seveceksin_banner

Bu pazar için başka bir konu üzerine çalışırken cuma günü okuduğum eski bir gazete haberi ve dün Ozan’ın paylaştığı kısa bir videonun sonucu olarak bu konuyu ele almaya karar verdim.

Hıyar, bilimsel olarak kabakgillerden bir bitki olan salatalığın argoda kaba adam anlamına gelen karşılığı. Büyük bir etki sağlamamakla beraber kavgada da edilebilecek tarzda küfürlerden birisi. Lise yıllarında tatlı sert tipi öğretmenlerin de vazgeçemediği bir argo kelimesi.

Dev Hıyarlar ise Yeşilçam filmlerinde Natuk Baytan Ekolü olarak lügatımıza giren bir dönemin imza temalarından birisi. Sakar Şakir filmi, Türkiyede bir dönemin şehirlerarası yolculuklardaki video yayınlarının en popüler filmlerinden birisidir. Güneyin sıcak kumlarına yapılacak seyahatlerin son aşamalarını daha eğlenceli ve absürt hale getiren otobüste yolculuk ve hıyar sahnesi, sadece Türkiyede yaşayan insanların değil yabancılarında izlediklerinde kahkahalarını tutamadıkları bir anın yıldızıdır.

unal_gurel_sakar_sakir_sinematik

Hıyar yedirmek, hıyar yemek veya hıyarla yüzleşmek şeklinde üç tipte cereyan eden dev hıyar ekolü, kimi zaman ikinci ve üçüncü şekillerin birbirini takip ederek kullanımıyla da bir bütün oluşturmaktadır.

Dev Hıyarlar, Gerzek Şaban filminde olduğu gibi iyi karakterlerin kötülere karşı mücadelesinde çok etkili bir silahıdır. Kötü karakter olarak tasvir edilen kabadayı veya mafyayı kendine hedef seçen iyi adam bu yöntemle hedefteki kişiyi madara eder ve aleme rezil olmasına sebebiyet verir.

Yadigar Ejder ve Ünal Gürel’in dev hıyarlarla imtihanları esnasında ki mükemmel oyunculuklarını takdir ederek, İlyas Salman’ın 1980’li yıllarla beraber toplumumuzun bir dönüşüm noktası haline gelen Köşe Dönücülüğe yenik düştüğü anlardan birisinde de dev bir hıyar başrolü oynamaktadır.

yadigar_ejder_gerzek_saban_sinematik

Bir zamanlar okul çıkışında hıyar satan adamları gördüğümüzde gülümsememize sebebiyet veren bu filmlerin içerisinde gelişen alternatif bir ekolü yaratan tüm sinema insanlarına teşekkür ederiz.

Hıyarlardan esinlenmeyle dev sucuklar ve bunların münasip bölgelere intikali esnasında oluşan proto gay tipi göndermeleri ise başka bir araştırma konusu olarak akademisyenlerin dikkatine sunuyoruz. Aşağıdaki linkte göreceğiniz hava kompresörüyle imtihanın dev sucukların evrilmiş bir hali olarak düşünülebileceğine en iyi yanıt konunun uzmanları tarafından verilebilir.

Türkiyenin Hava Kompresörüyle İmtihanı

Yazan: Gökay GELGEÇ – Yojimbooo

Uyanıklar Dünyası Hıyar Sahnesi:

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: