İnsanları Seveceksin: Türk Sinemasında Sınır Ötesi Mevzular

Dünya

Sınır Ötesi terimi ülkemizde askeri amaçlar ve siyasi söylemlerin bilindik öğelerinden birisi. Üstelik sadece 90’lı yıllarda literatüre giren bir olgu değil. 80’li yıllarda Asala, 60’lar ve 70’lerde Kıbrıs, 50’li yıllarda ise Kore Savaşı bu terimle özdeşleştirilebilecek atılımların olduğu uygulamalardı.

Sinema konusunda ise bol bol Kıbrıs Harekatı, Şimal Yıldızı gibi örneklerde Kore Savaşına kadar el atmışlığımız var. Barışçıl amaçları bir tarafa bırakırsak sadece barış ortamında ve insan hikayeleri veya drama üzerine yoğunlaşmış kaç sınır ötesi filmimiz bulunuyor?

Haber bültenlerinde zaman zaman karşılaşılan dolgu haberlerden birisi dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarıdır. Örneğin ramazan ayında Kuzey Kutbuna en yakın bölgelerden birinde yaşamakta olan bir vatandaşımızın iftar vakti önemli bir tartışma konusu olmuştu.

Gezi programlarında tesadüfi karşılaşmalar ve Almanya eşittir Konuk İşçi – Gastarbeiter (40 yılı aşkın süredir hala nasıl konuk işçi olunabiliyorsa) konulu belgeseller haricinde hatırladığım bir program var ki gerçekten dünyanın dört bir yönüne yayılıp orada başarılı işlere imza atmış vatandaşlarımızı konu almaktaydı.

buenos_aires

Arjantin’den Fas’a kadar çeşitli ülkelerde yoğunlukla ticarete yönelip zaman içerisinde işveren statüsüne yükselmiş insanlarımızın hayatlarından kareler izliyorduk.

Belgesellerin kendi içlerinde bir realitesi olduğuna göre konuyu sinematik kalıplar içerisinde ele alalım. Biraz serbest çağrışımlar yaparak hayal gücümüzün sınırlarını zorlayalım ve işe Yeşilaçam usulü mafya raconları ekleyelim…

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Arjantin’e göç edip Avrupadan kaçmış rütbeli nazilerle karşılaşan bir Türk işadamının 60’lı yıllardaki Mossad operasyonları başlayana kadar bölgede yerel bir kartel oluşturması.

Kore Savaşı sonrasında kayıplara yazılıp Kuzey tarafından Japonyaya kaçmış orada Yakuzanın uzantılarına katılmış eski bir Türk askeri.

Himeji_Kalesi_Japonya

Soğuk Savaş zamanında Nato’nun Amerika’da eğittiği Türklerden birisinin Güney Amerika veya Afrika’da ki uydu darbelerde görevlendirilmesi.

60’lı yıllarda Filistindeki gerilla kamplarına eğitime gitmiş devrimcilerin bir bölümünün Türkiye’ye dönmek yerine Lübnan, Israil, Iran gibi ülkelerde ki diğer gruplara katılarak bu ülkelerde yaşanan ve dünyayı etkilemiş olaylara tanıklık etmeleri.

70’li yıllarda Doğu Karadenizdeki bir ülkücünün ülkeyi terk etmek zorunda kalıp rotayı Avrupaya değil Uzak Asyaya çevirişi ve Doğu Türkistana kadar sürecek uzun bir yol hikayesi.

12 Eylül döneminde ülkeyi terk eden bir devrimci ve bir ülkücünün kaçış yolunda bir araya gelip artık politikalar üstü bir noktaya ulaşıp İskandinavya veya Kuzey Almanyada büyük patron oluşları.

Sydney

Görüldüğü üzere kültür alışverişi temasıyla komşudan gelin alma, güneye inip terörün kökünü kazıma veya yeni bir hayat için (bu hayatın 90’ların başında bittiğinin altını çizmek gerekiyor) Avrupaya (eşittir Batı Avrupa) kaçma temalarından çok daha fazla konuya el atılabilir.

Bol bol aksiyon ve mafya romantizmi içerecek türden hikayeler buzdağının sadece ufak bir kısmı, örneğin bilim kurgu, korku, kurmaca, komedi gibi onlarca farklı temayla kendi sınır ötesi operasyonlarımızı yapabilmek çok zor değil. İş birazda bu kabukları kırmanın vaktinin geldiğine inanmakla başlayacak gibi.

Avustralya’da yaşayan bir Türk vatandaşının hikayesi neden Almanya’daki kadar dikkat çekici olmasın ki?

Yazan: Gökay GELGEÇ – Yojimbooo

insanlari_seveceksin_banner

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir