Yeşilçam Arkeolojisi: Kara Murat (Alman basım VHS)

2
3340
Karamurat_tysk Kara Murat
80 öncesi Türk sineması çok değişik maceralar yaşamış. Biz filmlerimiz tanınmıyor derken garip yerlerden acaip basımlar karşımıza çıkıyor. Yeşilçam arkeologluğu yapan Ercan Demirel ile birlikte böyle nadide eserleri bulmaya çalışıyoruz.  Öte yandan bu filmler zaten yollardır yabancı koleksiyoncuların ilgi odağı idi. Uyanık Türk esnafı bu filmleri yüksek meblağlarda yabancı koleksiyonculara sattı. Benim aslında enayi olan uyanık! esnafım bunu yaparken bu filmlerde birer koleksiyon objesi oldular.

Kara Murat Kara Şovalyeye karşı filminin ismi DER HEILIGE KRIEG yani Kutsal Savaş olarak değiştirilmiş ve bu şekilde de basılmış. Bu basım hakkında hatalı bilgilerde var keza Almanca veritabanında Karamurat: The Sultan’s Warrior olarak yer almış. Aslında Fatihin Fermanı idi Sultan’s Warrior. VHS formatında çıkan film almanca dublajlı. Sanırım 5-10 euro civarında bir fiyata bulunabiliniyor. Bir dönem 50 euro civarındaydı hatta.

Filmin bu basımının ilgi çekici bir noktası da kapakta çizilmiş Cüneyt Arkın resmi. Benzemiyor ve aslında bu vhs kapağını eşsiz kılanda Georg yazması ve benzememesi bence. Meral Orhonsay ise Sally Cox olmuş. Bunun dışında yurtdışı baskılarında Natuk Baytan‘ın ismi Natuck Baitan olarak geçiyor.
Almanca dublajlı Cüneyt Arkın izlemek isteyenler için ilginç olabilir…
picture_12