Sinematik Haber : Weng’s Chop Yeşilçam

Geçtiğimiz ay Sinematikle Dünya Turu kapsamında Yeşilçam üzerine yurtdışında gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Amerikan alternatif sinema dergisi Weng’s Chop 5. sayısında 7 sayfalık iki ayrı Yeşilçam makalesi yayınladı.

When Turkish Ninja Strike! Jeff Goodhartz tarafından kaleme alınan ve isminden de anlaşılacağı üzere Yeşilçamın ninja bakışı üzerine bir inceleme yazısı. Çetin İnanç Cüneyt Arkın ikilisi üzerinden Son Savaşçı ve Ölüm Savaşçısı filmlerinin incelemesiyle ninja furyasının Yeşilçamdaki yansımalarının zirve noktası sayılabilecek bu iki film görsellerle desteklenerek oldukça eğlenceli bir şekilde ele alınmış.

Sinematik Wengs Chop

Once Upon a Time in Anatolia ise Onar Films dönemi ortak çalışmalarımızdan yakın dostumuz Jared Auner‘in İrfan Atasoy filmlerine bir saygı duruşu. Onar Films basımları sayesinde Atasoy’u Kilink ve Casus Kıran gibi filmlerle tanıyan yabancı fantastik film severlere, oyuncunun Anadolu Westernlerinde bir zirve noktası sayılacak ve Sinematikte de ele aldığımız İblis ve Fikret Hakanın sıradışı yönetmenlik denemesi Hamal filmleri tanıtılıyor. Bu iki filmin ardından Atasoyun Yeşilçam sonrası kariyerine de kısaca değinilen yazı Gökay Gelgeç’e bir teşekkür satırı ile son buluyor.

Weng’s Chop u edinmek isteyenler, derginin facebook grubu üzerinden iletişime geçebilir :

https://www.facebook.com/groups/wengschop/

Dünya Turu kapsamında yurtdışında Yeşilçam üzerine gerçekleştirilen etkinlik ve yazılı yayınları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Sinematik Wengs Chop 2

The Incredible Cinema Megazine! We’re a PRINT magazine focusing on exploitation, horror, adult, action, global & obscure cinema. It’s a fantastic magazine. My most recent is submitted for issue 13. Until that comes out, check out issues 8, 10, 11, and 12. I managed to sneak a review into each of those! All available on Amazon.

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: