Baki Tamer

baki-tamer_165427_m

Baki Tamer (d. 26 Aralık 1924; Elazığ – ö. 4 Ağustos 2004, İstanbul)

Elâzığ-Harput’dan köklü bir ailenin çocuğu olarak 26 Aralık 1924‘de, ailesinin 15. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Nüfusu sonradan çıkartıldığı için nüfus kaydı 1926 yılıdır .Çocukluğu ve gençliği Gaziantep’te geçmiştir. İlkokulu değişik illerde (Elazığ,Gaziantep,Adana ve Bingöl) tamamlayabildi şartların gereği.Gaziantep ve Erzurum lisesi ve öğretmen okullarında leyli-mecâni okumuştur.

Sanata olan tutkusu çocukluk yıllarında başlamıştır.İlkokul müsâmerelerinde, piyeslerde oynadı.Sonra halk evi temsil kollarında profesyonel olarak sahne yaşamına atıldı. Atamızın dediği gibi “Sağlam kafa, sağlam bedende bulunur.” düsturunu kendine bayrak edinmiştir. Tam bir Atatürkçü olarak yetişmiş ve yaşamıştır. Sporda üstün başarılı hizmetler vermiştir. Cirit, kros, mukavemet ve yüzmede bölgesel dereceleri ve Türkiye çapında aldığı ödüller bulunmaktadır. Hatta Gaziantep’te birçok spor kulübünün ilk kurucusu olmuştur. Atletizm Milli Hakem lisansına sahip olmuştur. Sportif faaliyetleri yanı sıra birçok derneğin kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlenmiştir.

baki tamer 4040Öğretmenlik, Gümrük İstihbarat Memurluğu, polislik, muhasebecilik gibi branşlarda çalıştıktan sonra kendini Yeşilçam ve sinema sanatının içinde bulunmuştur. Bir ara ses sanatçısı olarak sahneye çıkmıştır.

İlk tiyatro deneyimini 1937 yılında İstanbul Şehir tiyatrosunun Gaziantep’te sergilediği oyunda rol alarak yaşamıştır. 1940-1953 yılları arasında Gaziantep Halkevi’nde Temsil Kolu Başkanı, idarecisi, başrol oyuncusu olarak 150’ye yakın telif ve tercüme eseri sahneye koymuş ve oynamıştır.

1955 yılında İstanbul’a yerleşmiş ve o yıl sinemayla tanışmıştır. 1960-1961 sezonunda İstanbul Belediye Şehir Tiyatrosu’nda sahneye çıkmıştır.

İlk başrolünü 1957’de Belgin Doruk ile Çileli Bülbül filmindeİhsan Tomaç yönetiminde oynamıştır. 70’e yakın filminde başrolde oynayarak zamanının ünlü yıldızları arasına girmiştir. 20 senaryosu filme alınmıştır. Ünlü yönetmenlere asistanlık yaptı.

İlk Türk Film Festivali’nde ödül kazanmıştır. Türk sinemasının iyi yönde gelişmesi için her dernek, sendika ve kuruluşun başında ve içinde yer almıştır. Evli ve 4 çocuk babası olan sanatçı 04.08.2004 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Feriköy Mezarlığında bulunan aile kabristanına defnedilmiştir.
Ölümüne kadar pek çok (sayısız) film ve TV dizisinde rol almıştır.

Önemli filmleri arasında Çileli Bülbül , Çölde Bir İstanbul Kızı , Köyde Bir Kız Sevdim , Çoban Kızı , Kara Güneş , Kanayan Yara , Ah Gardaşım filmleri örnek verilebilir.

Alıntı: Yazan – Sefer Karabük

Baki Tamer 1993 yılında Hayırlı Akşamlar Programında (3 kısma ayrılmış)

GALERİ (üzerilerine tıklayarak büyütünüz)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir