Yoğun İlgi Gören “Yüzyıllık Aşk” Sergisi İçin Özel İnternet Sitesi

16076475756_d44a4b8926_o-1024x546

İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. yılında, Türk sinemasının 100. yıldönümüne ithafen sunduğu “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” sergisinde ilk kez bir araya getirilen arşiv malzemelerini kalıcı bir belleğe dönüştürmek amacıyla, projeye özel bir internet sitesi hazırlandı.

İstanbul Modern’de sergilenen arşivlerden önemli bir seçkinin dijital ortama aktarılması sayesinde bu görsel belleğe, sergi sona erdikten sonra da yuzyillikask.istanbulmodern.org adresinden ulaşılacak. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan dijital arşiv, hem sinemaseverler hem de araştırmacılar için değerli bir kaynak oluşturuyor.

İzleyicilerle ilk kez buluşan özel koleksiyonlardan derlenen fotoğraflar, gazete ilanları, biletler, dergi kapakları gibi arşiv belgelerinin yanı sıra, sinema fanatiklerinin koleksiyonları ve özel röportajları ile sinema tarihine ışık tutan nadir afişler sitede yer alıyor.

Online sergi deneyimi sunan ve projenin çıkış noktasına uygun olarak yine izleyiciyi merkez alan bu dijital arşiv, ziyaretçilerin beğenilerine göre kendi sergilerini hazırlamalarını sağlayan “Kendi Sergini Oluştur” başlıklı, etkileşimli bir modül de içeriyor. Ziyaretçiler, “Kendi Sergini Oluştur” paneline giriş yaptıktan sonra beğendiği içeriğe işaret koyarak kolayca kendi seçkisini yaratıyor ve kişisel “Yüzyıllık Aşk” sergisini sosyal medyada paylaşabiliyor. Akıllı telefonlarla da uyumlu hazırlanan Yüzyıllık Aşk Dijital Arşivi ile sergi kapsamında oluşturulan dijital belleğin geniş kitlelere yayılması amaçlanıyor.

15479938214_bb6633969d_o

“Yüzyıllık Aşk” sergisi hakkında

Türkiye coğrafyasında sinema tarihinin doğuşu olarak anılan 1914 yılından bugüne uzanan 100 yıllık serüvene bakan araştırma sergisi “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi”, Türkiye’de sinemanın seyirciyle buluşma anlarına, bu buluşmanın yarattığı şaşırtıcı ve büyülü, kolektif ve kişisel dünyalara yer veriyor. Oluşumundan bugününe sinemayı yaşatan unsur olarak seyirciye odaklanarak, günümüze dek pek dikkate alınmayan bir noktadan, seyircinin bakışından Türkiye’de sinema olgusunu değerlendiriyor. Seyircinin sinema ile en somut ilişkisini kurduğu mekânları, sinema salonlarını “seyirci mabetleri” olarak ele alan “Yüzyıllık Aşk”, Türkiye’nin ilk sinemalarından günümüzün festival sinemalarına kadar uzanan, nostaljik bir sunum yapıyor. Seyircinin sinema ve filmlerle ilişkisini sağlayan gazete ilanları, film broşürleri, dergiler, afişler gibi unsurların yanı sıra, sinema seyircisinin fanatizmi de koleksiyoner objeleri ve röportajları eşliğinde, ayrı bir bölümde sunuluyor.

“İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 yılı Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen proje, 25 Eylül’de açıldığı günden bugüne kadar 147.600 izleyiciyle buluştu. Etkileşimli sergilemesiyle her yaş grubundan ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği sergiyi, Yeşilçam’ın yıldız isimleri de ziyaret ediyor. Gökhan Akçura ve Müge Turan eş küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi, 8 Ocak 2015’e kadar sürecek.

Kaynak: Film Hafızası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir