Yeşilçam Arkeolojisi : Öfke kında durmaz … – Muammer Hacıoğlu

kadir_inanir_kan

Muammer Hacıoğlu ismi ilk etapta Yeşilçam izleyicileri için çok tanıdık gelmeyebilir. Bununla beraber kendisinin Yeşilçamın kült mertebesine erişmiş iki yapımının edebi yönden kilit insanlarından biri olması nedeniyle Yeşilçam Arkeolojisi başlığı altında incelenmesi gereken isimlerden birisi olduğuna karar verdim.

1945 doğumlu Muammer Hacıoğlu’nun “Kültürü moda gibi tüketenlerin kendisinden haberleri bile olmayan protest şair” olarak kendisine özel dünya, Yeşilçam’ın bir diğer kendisine özel yönetmeninin ufak ancak etkileri günümüze dair sunan dokunuşlarıyla anlam kazanıyor.İnternet üzerinde kendisi hakkında bilgi toplarken ‘“Doğmamış Çocuklara” adlı şiiri Yılmaz Güney’in Arkadaş filminde ‘başka birinin şiiri sahiplenmesiyle’ kendisinden izin alınmaksızın kullanıldı.’ ifadesine rastladım. 1970’li yılların olmazsa olmazı politik tandans ve kimlik sahibi olma ikilemi arasında Remzi Jöntürk‘ün bu derin edebiyat insanına karşı oldukça takdire şayan bir yaklaşımı olduğunu kabul etmeliyiz.

Bugün tekrar incelemek gerekirse Muammer Hacıoğlu, Yıkılmayan Adam filminde görece küçük bir rol olmasına rağmen (Sönmez Yıkılmaz ve ekibi tarafından hırpalanan kıtap satıcısı rolündedir) bir tesadüf eseri değil, role özellikle dahil edilmiştir. Ne de olsa Yıkılmayan Adam‘ın öğrendiği ve öğretmekte olduğu hayatı anlatan kitaplar sadece sokakta satılırlar. Yeşilçam’ın kendine özgü yönetmeni Remzi Jöntürk‘ün filmlerinin montaj ve kurgulamasında izlediği ufak dokunuş ve mesajlar içeren çalışmalarının bir başka yüzüdür Hacıoğluna dair bir resim bırakmak.

Hayatta hiçbirşey tesadüfen değildir dercesine, Yıkılmayan Adam filminde gözüktüğü sahneyi süsleyen Selda Bağcan parçasından yıllar sonra yine Selda’nın Ziller ve İpler albümünde ‘Suç’ isimli şiirinin bestesi bulunur.

Cüneyt Arkın ile bütünleşmiş Adam Üçlemesi kadar derin etkiler bırakamamış olsa dahi , Adam Üçlemesinde olmasını arzuladığım kadar destansı bir girişe sahip Kan filminin kilit dizelerinin sahibidir Hacıoğlu…

muammer_hacioglu_sinematik

Kan (Deli Kadir) filminin saykodelik uçlarda gezinen açılışını ve Abdurrahman Palay‘ın yorumuyla hafızamıza kazınan şiirini tekrar hatırlayalım

Öfke kında durmaz…
Çektim öfkemi sabrın kınından, vurdum yollara …
Acı tuttum, şafak söktüm …
Kan bağırdım ve bağırdıkça ben binalar cadelere yıkıldılar.

Büyüdü karanlığın iğrenç gözleri, yumruklar sıkıldılar.
Korkmadım, vazgeçmedim, kaçmadım, güldüm sadece …
ve onlar gülen gözlerimin gökyüzünde birer yıldız kadar ufaktılar.

Yazan: Gökay GELGEÇ – Yojimbooo

KAN Açılış Sahnesi :

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: