Minyatürlerle Yeşilçam Tasvir-i Beyaz Perde

Cüneyt Arkın

Murat Palta’nın sinemanın en ünlü sahnelerini 16. yüzyıl minyatürlerine dönüştürdüğü serisi medyatik bir fenomen halinde dünyayı dolaştıktan sonra ilk olarak 2014’te İtalya’da  Civico delle Cappuccine Müzesi’nde sergilendi.

Sanatçının bu kişisel sergisindeki yapıtlar “Murat Palta: Osmanlı Minyatürleri Olarak Kült Hollywood Filmleri” başlığı altında toplandı. İtalya’da büyük ilgi uyandıran sergiden bazı parçalar, eş zamanlı olarak Contemporary İstanbul’da x-ist standında İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Hafızalara kazınmış en ünlü Hollywood sahnelerini, Osmanlı Sultanı’nın sarayındaki bir minyatürcünün bakış açısıyla yeniden yorumlayan Palta, doğu ile batıyı, çağdaş ile gelenekseli, ironik ve mizahi bakış açısıyla bir araya getirdi.

Genç sanatçı Murat Palta’nın bir minyatürcünün titizliğiyle oluşturduğu “Tasvir-i Beyaz Perde” adlı yeni sergisi, güncel sinema sahnelerini bambaşka bir zaman diliminden, beş yüzyıl öncesinin bakış açısından betimliyor. Yapıtlarını Osmanlı minyatür geleneğinin görsel diline sadık kalarak, izleyiciyi filmin oyuncuları, senaryosu ve sinematografisinin eşlik edeceği bir yolculuğa davet ediyor.

Hollywood filmlerinin yanı sıra Eşkıya, Dünyayı Kurtaran Adam gibi Türk sinemasının en önemli filmlerini minyatürleştüren sanatçının bu eserlerinin görsellerini aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca sergisi ile ilgili video da yine aşağıda

Tasvir-i Yeşilçam 

kibar_feyzo

“Kibar Feyzo”

bir_zamanlar_anadoluda

“Bir Zamanlar Anadolu’da”

vurun_kahpeye2_mini

“Vurun Kahpeye”

dunyayi_kurtaran_adam_mini

“Dünyayı Kurtaran Adam”

sevmek_zamani_mini

“Sevmek Zamanı”

eskiya_mini

“Eşkıya”

Murat Palta / Tasvir-i Beyaz Perde from x-ist on Vimeo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: