Kahpe Bizans ‘a yasak geldi!

kahpebizans2

  1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, 250 bin TL teminat yatırılması şartıyla ihtiyati tedbiri kabul etti. Mahkeme , yapımı duyurulan ‘Kahpe Bizans 2‘ filminin tanıtımlarında ve reklamlarında “Kahpe Bizans” adının kullanılmasının tedbiren önlenmesini kararlaştırdı.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan  4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada, davacılar Arzu Film , Özen Film ve senarist Kenan Ergen‘in avukatları ile davalı yönetmen Gani Müjde hazır bulundu. Duruşmada söz alan Gani Müjde, senaryonun gruplar halinde yazıldığını, bu gruplar içerisinde editörler, danışmanların da bulunduğunu belirterek, “Bunların senaryoda görev alması, onları hak sahibi yapmaz. Filmin çekiminden önce senaryoyu ve filmi tescil ettirdim. Söz gelimi ‘Hababam Sınıfı Üç Buçuk’ filminde davacı Kenan Ergen‘in senarist olarak adı geçmektedir. Ancak eser sahibi, fikir sahibi Rıfat Ilgaz‘dır. Kendilerine gittim. Filmin devamının çekileceğini söyledim. Arzu Film çekebileceğimi söyledi. Özen Film‘in sahibi Mehmet Soyarslan ise bundan dolayı küçük bir bedel talep etti. Ben vermeyince de bu dava açıldı” dedi.

“TEDBİR TALEBİNİN REDDİNİ TALEP EDİYORUM”
Gani Müjde
‘nin avukatı Leman Özkan ise, müvekkilinin fikir sahibi ve eser sahibi olduğunu belirterek “Müvekkilim eser sahibi olarak ‘Kahpe Bizans’ ismini kullanma hakkında sahiptir. Tedbir talebi yerinde değildir. Reddini talep ediyorum” dedi.

Kahpe Bizans ADININ KULLANILMASINA TEDBİR
Hakim Uğur Çolak, 250 bin TL teminat yatırılması şartıyla ihtiyati tedbir kararını kabul etti. Mahkeme, yapımı duyurulan ‘Kahpe Bizans 2’ filminin tanıtımlarında ve reklamlarında “Kahpe Bizans” adının kullanılmasının tedbiren önlenmesine karar verdi. Hakim, bir hafta içerisinde 250 bin TL’nin yatırılmaması halinde tedbirin kendiliğinden kalkmış sayılacağını hatırlattı.  Mahkeme, isim hakkının kullanılmasına ilişkin nihai kararını yapılan yargılama sonucunda verecek.

DİLEKÇE
Kahpe Bizans‘ filminin ilki  Arzu Film ve Özen Film ortaklığı ile çekilmişti. Davacılar ilk filme dayanarak, Kahpe Bizans 2‘ isimli  filmde de hak sahibi olduklarını gerekçe göstererek dava açmıştı.

Haber: Radikal – Özden ATİK / İstanbul DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir