Gerçekleşmeyen Projeler 1: Ayhan Işık – Cüneyt Arkın

Ayhan Işık Cüneyt Arkın 2
Gerçeklesmeyen projeler 1:
Ayhan Işık  ve Cüneyt Arkın‘ın birlikte bir filmde oynamamaları… Yeri gelir dünya sinemasında iki önemli oyuncu karşı karşıya oynar. Hem gişe garantili hem de tadı damağında kalır bazen izleyicinin ama bazı isimler hiç oynamamışlardır.

Yetmişli yıllar… Yeşilçam’ın zirve olduğu yıllar ve yesilçamın zirvesinde iki dev isim var: Ayhan Işık ve Cüneyt Arkın.

O yıllarda gişe demek neredeyse her şey demek. Bugün ki gibi farklı platformlar da yok. Er meydanı bellidir ve bu yüzden de Yeşilçam’ın yapımcılarının tabiri caizse gişe için her şeyi yapmaktadırlar. Haliyle onları bir araya getirmek için göbek çatlatmışlar.

İşte böyle bir ortam’da Osman Seden ikisi için bir senaryo yazar ki bu film Kanun Namına filminin de devamı olacaktır. Cüneyt Arkın da Ayhan Işık‘ın oğlu rolünde oynayacaktır. Hatta Cüneyt Arkın‘ın senaryodaki ismi bile Cüneyt‘tir ancak Cüneyt Arkın senaryoyu okuduktan sonra senaryonun Ayhan Işık ağırlıklı olduğunu ve de dengesiz olduğunu dile getirir. “Benim sahnem ondan az” diyerek filmi reddeder. O yıllar da Afişte kimin isminin en yukarda yazılacağının bile konu edildiğini düşünürsek bu tepkiyi de daha iyi anlayabilirz.  Tab i film projesi rafa kalkmaz ve Cüneyt Arkın‘ın rolü Yalçın Gülhan‘a verilir. Ayhan Işık cephesinde ise durum daha farklıdır. “Bir daha asla onunla oynamam” diyerek Cüneyt Arkın ile gelecek projeleri de geri çevirir daha doğrusu bunun yolunu kapar.

ayhan vs cuneyt 5 6849_1 Ayhan Işık

Böylelikle iki yıldızın inatllaşması onları birlikte oynamasıni isteyen sadık Yeşilçam izleyicisi için bu olaydan sonra bir rüyadan öteye geçmez. Bu gün iki kralı aynı filmde görme şansından mahrum kalmış olduk.

1972 yılında olan bu hadiseyi daha sonra bana bahsi geçen filmde de rol alan rahmetli Hüseyin Peyda anlatmıştı. Onunla ölmeden evvel tanışmış bir kaç kez sohbet etme imkanım olmuştu. Gerçekleşmeyen Projeler serimize ve “ah keşke gerçekleşse” dediğim filmleri yazmaya yine devam edeceğim. Bizden ayrılmayın!

Sinematik Yeşilçam için yazan: Sedat Akkurt

Ayhan Işık - Cüneyt Arkın

Ayhan Işık – Cüneyt Arkın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir