Şöhretler Gazinosu – Ayhan Işık söylüyor: Gönül Belası

sohretler-gazinosu-acildi-21731
 Odeon Müzik’ten çıkan ‘Şöhretler Gazinosu’ adlı albüm Yeşilçam’ın şöhretlerini yeniden bir araya getirmiş. Arşiv kayıtlarından oluşturulan albümde Ayhan Işık, Nebahat Çehre, Sevda Ferdağ, Fikret Hakan, Parla Şenol, Bora Ayanoğlu, Lale Belkıs, Suzan Avcı, Sadri Alışık, Kerem Yılmazer ve Göksel Kortay söyledikleri şarkılarla yer alıyor.

“Gün gelir başımı göğe erdirir / Gün gelir namerde muhtaç ettirir…”

FİLM ŞARKISI DEĞİL,  BAZILARI 45’LİK

Albüm, Yeşilçam sokağına alıp götürüyor dinleyenleri. Onları tekrar salona getirmek de tabii ki Odeon Müzik Proje Koordinatörü Zeynep Göktürk’e düşüyor. Öyle ya, bu projenin bir hikâyesi olmalı. ‘Nereden çıktı bu albüm fikri?’ sorusu cevapsız gezip duruyor. 86 yıllık Odeon’un arşiv zenginliğini anlatırken, başka sürprizlerin de müjdesini veriyor Göktürk. Ve tabii ki Şöhretler Gazinosu’nun çıkış hikâyesini anlatıyor. Albüm fikri, arşivi karıştırırken Ayhan Işık’ın sesinin duyulmasıyla başlamış. Ancak tek başına bu kaydı bir yere oturtamamışlar. Araştırmalar devam edince eski sinema ve tiyatro oyuncularının şarkıları çıkmış önlerine. ‘Sesler üzerinde ne kadar oynadınız?’ sorusunu, “Yaptığımız tek şey orijinal seslere sadık kalmak.. Sadece küçük çıtırtıları ayıkladık. Bir de bunlar filmlerde okunmuş şarkılar değil. 45’lik yapılmış özel kayıtlar.” diye cevaplıyor Göktürk. Bora Ayanoğlu “Çok iyi bir proje oldu.” derken, Sevda Ferdağ o dönem ısrarları “Ben oyuncuyum beni aramayın” diyerek geçiştirmeye çalışsa da kayıt odasına girmekten kurtulamamış. O dönem ‘Bir daha söyle, bir daha…’ isteklerine kayıtsız kalamayan Suzan Avcı, “İyi ki de yapmışız.” diyor. Fiket Hakan’ı görmek için gelenleri ise oyuncunun ‘hasta’ olduğu haberi üzüyor… (alıntı: vatan gazetesi)

40574206-7a2b-4566-9000-a6dc5de0350b-1ALBÜMDE Kİ ŞARKILAR

Nebahat Çehre ‘Büklüm Büklüm’ Ayhan Işık ‘Gönül Belası’, Sevda Ferdağ ‘Vız Gelir Dünya’, Fikret Hakan ‘Al Yanaklım’, Kerem Yılmazer ‘Hayat Boş’, Sezer Güvenirgil ‘Aşktan da Öte’, Bora Ayanoğlu ‘Güller ve Dudaklar’, Parla Şenol ‘İnanmam’, Lale Belkıs ‘Çingene’, Neriman Köksal ‘Şeker Alalım’, Sadri Alışık ‘Tophane Rıhtımında’, Suzan Avcı ‘Tabya Başında’, Tolga Aşkıner ise ‘Vermediler ki’ şarkılarını seslendiriyor.

Atilla Dorsay: Şarkı söylediklerini bilmiyordum

Her zaman Yeşilçam sinemasına mesafeli yaklaşımları ile bilinen sienma yazarı Atilla Dorsay “Bu usta oyuncuların şarkı söylediğini bile bilmiyordum. Filmlerde başkaları seslendiriyor biliyordum. Oysa hepsinin 45’likleri de varmış. Bu beni çok heyecanlandırdı.” diyerek bir açıklama yapmıştı. Dorsay Bir tek Bora Ayanoğlu var şarkıcı olarak bildiğini. Diğerleri sürpriz olduğunu söylemişti.

Bunun önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Arşivlerin dibini arayıp olmadık şeyler çıkarıyorlar. Ayhan Işık plak yapmış. Bu benim için büyük bir keşif.”

 1. Büklüm Büklüm – Nebahat Çehre
 2. Gönül Belası – Ayhan Işık
 3. Vız Gelir Dünya – Sevda Ferdağ
 4. Al Yanaklım – Fikret Hakan
 5. Hayat Boş – Kerem Yılmazer
 6. Aşktan da Öte – Sezer Güvenirgil
 7. Güller Ve Dudaklar – Bora Ayanoğlu
 8. İnanmam – Parla Şenol
 9. Çingene – Lale Belkıs
 10. Şeker Alalım – Neriman Köksal
 11. Tophane Rıhtımında – Sadri Alışık
 12. Tabya Başında Kız… – Suzan Avcı
 13. Vermediler ki – Tolga Aşkıner

Gönül Belası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: