Yeşilçam’ın emektarı Artist Ahmet destek bekliyor

Artist-Ahmet

Geçen senenin haberini yine sizlere hatırlatmak istedik… Neler olmuş merak ettik belki okuyucularımızdan birisi bize ulaşıp yorum kısmına gelişmeleri aktarabilir!

Kemal Sunal’ın “Umudumuz Şaban” filmindeki “ibrikçi” karakteriyle tanınan ve yaşamını Nizip’te boyacılık yaparak sürdüren Artist Ahmet lakaplı Ahmet Cengiz, mesleğini sürdürebileceği “kulübe” istiyor

Cengiz: -“İlçede ailemi geçindirebiliyorum. Şimdilerde tek isteğim olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için kapalı bir mekan”

Kemal Sunal’ın “Umudumuz Şaban” filmindeki “ibrikçi” karakteriyle hafızalarda yer eden “Artist Ahmet” lakaplı Ahmet Cengiz (61), Yeşilçam günlerini anarken ilerleyen yaşı nedeniyle mesleğini sürdürebileceği kapalı bir mekana ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Cengiz, sinema sektöründe geçirdiği 15 yılın ardından yerleştiği Gaziantep’in Nizip ilçesinde 31 yıldır ayakkabı boyacılığı yapıyor.

Figüran olarak rol aldığı bir filmdeki kavga sahnesinde burnu kırıldıktan sonra Yeşilçam’a veda eden Cengiz, sinemayla tanıştığı yılları ve unutamadığı günleri AA muhabirine anlattı.

ibrikci artist ahmet

İlkokul birinci sınıftan sonra okuldan ayrılarak boyacılık yapmaya başladığını dile getiren Cengiz, yoksul bir ailenin bireyi olarak evin geçimine katkı sağladığı yıllarda arkadaşlarıyla Nizip’te bir film çekildiği duyumu üzerine sete gittiklerini aktardı.

Sinema setinde ayakkabısını boyadığı oyuncu ve yönetmen Sami Tunç’un, ertesi gün çekimlerde kendisine bir rol verdiğini kaydeden Cengiz, daha sonra Yeşilçam’a merak sardığını ifade etti.

-“Tunç, İstanbul’da bana evini açtı”

Yaşadığı kısa deneyimin ardından İstanbul’a yerleşmeye karar verdiğini dile getiren Cengiz, ailesine haber vermeden gittiği İstanbul’da kartviziti bulunan Tunç’u aradığını anlattı.

Tunç’un İstanbul’da kendisine sahip çıktığını ifade eden Cengiz, şöyle konuştu:

“Boğazda bir büfesi vardı, ilk zamanlar burada uyuyordum. Daha sonra durumuma dayanamayıp beni evine götürdü. Tunç’un desteğiyle filmlerde kısa roller almaya başladım. Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Kemal Sunal, Eşref Kolçak, Serpil Çakmaklı, Oya Aydoğan gibi birçok ünlü isimle sinema filmlerinde rol aldım.”

O yıllarda setlerden kazandığı parayı ailesine gönderdiğini anlatan Cengiz, “Hayatım düzeliyordu ama sonunun olmadığının da farkındaydım. Kadir İnanır’ın rol aldığı bir filmde dayak yiyen figüranı oynarken kavga sahnesindeki birinin vurmasıyla burnum kırıldı. Daha sonra sinema sektöründeki sıkıntılardan ötürü memlekete dönme kararı aldım” diye konuştu.

ahmet(2)

Bu deneyimin ardından 30 yaşında yeniden memleketine yerleşince çocukluk mesleği ayakkabı boyacılığına döndüğünü kaydeden Cengiz, 30 yılı aşkın süredir Nizip’te ayakkabı boyadığını söyledi.

İlerleyen yaşı nedeniyle artık ayakkabı boyamakta zorlandığını vurgulayan Cengiz, yetkililere mesleğini yapabileceği bir kulübe temin etmeleri çağrısında bulundu.

Cengiz, “Çok özlemesem de o yılları unutamıyorum. Güzel günlerdi, orada kalmam durumunda hayatın daha da zorlaşacağını düşündüğüm için doğduğum ilçeye dönerek hayatımı sokaklarda çalışarak kazanmaya karar verdim. İlçede ailemi geçindirebiliyorum. Şimdilerde tek isteğim olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için kapalı bir mekan” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: