Turgut Özalp’tan Fantastik Yeşilçam Çalışmaları

Turgut Özalp'tan Fantastik Yeşilçam Çalışmaları

Yeşilçam üzerine fan çalışmaları, kopyala yapıştır veya internetten bularak logolu halde sun devrini yaşamakta olduğumuz bugünlerde orjinal yaratıcılığa karşı olan ilgimizi artırıyor. Emek faktörünü odak haline getirdiğimizde bu tarz çalışmaların paylaşılması, bu çalışmaları sürdürmekte olan sanat dostları içinde bir motivasyon görevini üstlenmekte.

Facebook sayesinde tanışmış olduğumuz sevgili sinemasever Turgut dostumuzun el emeği çalışmalarını yine kendisinin izniyle bir galeri olarak paylaşmaya karar verdik. Özellikle fantastik avantür sinemamız üzerine derlenmiş bu çizimler eminiz ki bizler kadar sizlerinde dikkatini çekecektir.

Şahsen Yeşilçam Kavgacılar Ekibine saygı duruşunda bulunulmuş Natuk Baytan – Cüneyt Arkın işbirliğinin ürünü KİN filmi için hazırlanmış çizimlere dikkat.

İyi seyirler

Bin Defa Ölürüm (Cüneyt Arkın ve Çetin İnanç) :

Kaplanlar (Cüneyt Arkın ve Çetin İnanç) :


Kin (Cüneyt Arkın ve Natuk Baytan) :

Dev Kanı (Cüneyt Arkın ve Çetin İnanç) :

dev_kani_cuneyt_arkin_sinematik_yesilcam_00
Sönmez Yıkılmaz RAMO :

sonmez_yikilmaz_ramo_sinematik_yesilcam

İrfan Atasoy :


Kilink :


Mecit Yavuz :

mecit_yavuz_sinematik_yesilcam

mecit_yavuz_sinematik_yesilcam_00

Fantastik Yeşilçam

 

 

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

One thought on “Turgut Özalp’tan Fantastik Yeşilçam Çalışmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: